Nyomoz a rendőrség amiatt, hogy valaki markolóval szüntetett meg egy önkormányzati tulajdonban álló balatoni partszakaszt Zánkán, ami a Balaton-part és saját telke között volt. Természetkárosítás miatt indult eljárás, amit három év börtönnel sújt a btk.
Természetkárosítás miatt indult nyomozás a Balatonfüredi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztályán a zánkai Balaton-part tönkretétele miatt – tudta meg a hvg.hu Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányságtól. Mint írták,
a nyomozó hatóság a szükséges eljárási cselekményeket folyamatosan végzi, azonban az eljárásról – annak jelenlegi szakaszában – nem áll módunkban bővebb tájékoztatást adni.
Az ügyben a napokban tett feljelentést a zánkai önkormányzat, miután a hét elején azzal szembesültek, hogy valaki markolóval kiemelte a földet egy 180 négyzetméteres önkormányzati tulajdonú zöldterületről, amely egy üdülőingatlan és a Balaton-part között húzódott. Az ismeretlen tettes körülbelül 150-200 köbméternyi földet termelt ki a területről, teljesen elpusztítva annak növény- és állatvilágát, és a Balaton vize most a telekhatárig ér – tudta meg a hvg.hu Filep Miklós helyi polgármestertól, aki jelezte, hogy a feljelentést természetkárosítás miatt tették, ami a btk. értelmében három év börtönnel büntetendő bűncselekmény.
A kitermelt földet az elpusztított önkormányzati terület mögött található telekre halmozták, amin a polgármester szerint – akivel csütörtökön beszéltünk telefonon – jelenleg is áll egy markoló.
A polgármester jelezte, hogy az ügy tavaly tavasszal indult amikor – mint arról korábbi cikkünkben is írtunk –, a kérdéses üdülőingatlan tulajdonosa lekerítette a saját telke és a Balaton-part közötti – a telekkönyvben “vízállás” néven nyilvántartott önkormányzati tulajdonú – területet.
Akkor felszólították a tulajdonost írásban, hogy bontsa el a kerítést és állítsa helyre az eredeti állapotot, amire a jegyző előtt ígéretet is tett, de, mint idén tavasszal kiderült, végül nem hajtotta végre. Ekkor ismételten felszólította az önkormányzat, hogy ha nem teszi meg, akkor maguk bontatják el. Erre azonban nem került sor: helyette a múlt héten kaptak egy ügyvédi levelet, amiben jogszabályokra hivatkozva jelezték, hogy az üdülőtulajdonos elbitorolta a területet. Erre válaszul közölték vele, hogy a vízgazdálkodásról szóló törvény kizárja, hogy magánszemély tulajdont szerezzen itt, mivel a természetes vizek partja kizárólag állami vagy önkormányzati tulajdonba kerülhet. Az önkormányzat egyébként sétányt tervezett itt kialakítani, mint az település partvonalának rendezésére vonatkozó tnm-rendeletben is áll, csak még nem találtak rá forrást.
Arra, hogy valaki markolóval kiemelte a kérdéses telekről a földet, a hét elején figyeltek fel, majd hívták ki a rendőröket, és tettek feljelentést.
Filep Miklós szerint az ügy példaértékű lehet, hiszen elharapództak a hasonló esetek. Márciusban, amikor szemlét tartottak a településen, azt tapasztalták, hogy, a Balaton-parthoz közeli nyaralótelkek tulajdonosai közül többen földmunkákkal
gyakorlatilag bevezették a Balatont a telkükre.
A polgármester azt mondja, a településen már 2006-ban is 40 körüli illegális feltöltést találtak, amik közül akkor hetet ítéltek megtarthatónak, a többit el kellett volna bontani, ám ez máig nem történt meg. A polgármester jelezte, az elkövetőt felelősségre kell vonni, mert ha ez nem történik meg, akkor “bárki bármit megtehet”.
Borítóképünkön és a cikkben szereplő képek: az önkormányzattól közérdekű adatigényléssel kikért fotók az egykori önkormányzati zöldterületről, ahol most a Balaton hullámzik.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.