Évekkel ezelőtt több mint 2 milliárd forintot kapott Kőbánya önkormányzata, hogy felszámolja a Hős utcát, Budapest hírhedt szegénytelepét.
A még megmaradt Hős utcai lakástulajdonosok idén márciusban levelet kaptak Budapest főispánjától – írja a Népszava.
Ebből a levélből derült ki, hogy a Hős utcai krízistömbben az eddigi minisztériumi, önkormányzati és egyéb próbálkozások ellenére ott ragadt több mint félszáz tulajdonos ingatlanát azért fogják kisajátítani, hogy
ott épülhessen fel a Terrorelhárítási Központ (TEK) új műveleti komplexuma.
A bontáshoz vezető út első lépéseként most arra kötelezték az érintett lakókat, hogy meghatározott időpontban engedjék be az ingatlanjaikba az igazságügyi szakértőt, aki megbecsüli majd a lakás értékét. Ezután a Magyar Állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) fog vételi ajánlatot tenni.
Ha a lakástulajdonos nem fogadja el a felkínált összeget, akkor kezdetét veszi a kisajátítási eljárás.
Azok, akiknél már kint járt az értékbecslő, a Népszava szerint sem arról nem kaptak tájékoztatást, hogy mikorra lesz kész az értékbecslés, sem arról, hogy hogyan fog folytatódni az eljárás.
A lap emlékeztet, hogy a Hős utcai szegregátum két érintett, H-alakú épületében összesen 317 lakás található, melyeknek csaknem a fele magántulajdonban volt 2016-ban.
A Kőbányai Önkormányzat 2017 végén 2,1 milliárdot kapott a Belügyminisztériumtól a szegregátum felszámolására. A kerület első körben 4,2 milliót ajánlott a tulajdonosoknak, végül saját számításaik szerint átlag 6,3 milliót fizettek lakásonként. A tulajdonosok zöme a kártalanítást választotta, míg két lakást kisajátítással szereztek meg. (Sokkal többet akartak így, de 38 esetben a kormányhivatal, 11 esetben a bíróság mondott nemet.)
A kerület végül összesen 1,91 milliárdot költött el a befejezetlen telepfelszámolásra. A tömb ötven lakásában egy éve még nyolcvanan éltek, ebből két tucat gyerek.
A hvg.hu 2018-as, Hős utcai lakókkal készült riportját itt lehet megnézni:
"Ez a Hős utca, itt már semmi nem számít"
Kőbánya önkormányzata több mint 2 milliárd forintot kapott, hogy felszámolja a Hős utcát, Budapest hírhedt szegénytelepét. Videónkban olyan lakók szólalnak meg, akik még a szerethető oldaláról is ismerték a Hős utcát, de miután leromlott a helyzet, jobb lehetőség hiányában itt ragadtak.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.