Ingatlan MTI/hvg.hu 2022. október. 26. 18:31

Közel 36 milliárdba került az új árapasztó tároló, Mészárosék is kivették a részüket az építésből

42 millió köbméter vizet képes befogadni az az árapasztó tározó, amit szerdán adtak át az ország északkeleti sarkában. A többek között a Mészáros és Mészáros Kft. kivitelezésében elkészült műtárgy közel 36 milliárd forintba került, és szerepet kap nem csak az árvízvédelemben, de az aszályos időszakok kezelésében is.

Elkészült az árvizek és az aszályos időszakok kezelésére is alkalmas Tisza–Túr árapasztó tározó. A Magyarországon mintaprojektnek számító, több mint 35,8 milliárd forintból megvalósult beruházást szerdán adták át a magyar–ukrán határ mentén fekvő Milotán.

Működését Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgatója részletezte: a komplex vízgazdálkodási rendszerként működő tározó árvizek idején 50 centiméterrel képes csökkenteni a Tisza vízszintjét, emellett jelentős szerepet kap a vízpótlásban, és hogy egyensúlyban tartsa a térség vízháztartását.

A Tisza bal partján, a Túr és a magyar–ukrán határra vezető 491-es főút között elhelyezkedő, 16 négyzetkilométeren megépült létesítmény 42 millió köbméter víz befogadására alkalmas. Árvíz idején másodpercenként 870 köbméter vízátbocsátó képességű vízbeeresztő műtárgy segítségével tölthetik fel, a vizek leeresztésére pedig a Túr jobb partján Tiszakóródnál alakítottak ki egy leeresztő műtárgyat.

A tározó körüli közel 18 kilométer hosszú töltés új aszfaltburkolatot kapott, hét kilométeren fejlesztették a Túr töltéseit, három mobil árvízvédelmi fal épült, felújítottak tizenhét zsilipet és átereszt, valamint 47 kilométeren végezték el a környező csatornák rekonstrukcióját. A Tiszabecsnél létesített, naperőművel működtetett elektromos szivattyúteleppel lehetőség lesz a Tisza vizét a meglévő belvízi csatornarendszerbe vezetni, így a terület állandó vízborítást kap; a rendszerbe bekapcsolt holtmedrekből, illetve anyagnyerőhelyekből folyamatosan tud szivárogni a víz a talajba, növelve a talajvíz szintjét.

A projekt keretében megépült továbbá öt vízrajzi állomás, egy új gátőrház és egy védelmi raktár is.

A kiemelt jelentőségű árvízvédelmi beruházást a KE-VÍZ 21 Zrt. és a Mészáros és Mészáros Kft. kivitelezte a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése (VTT) című program keretében – emlékeztet a Magyarepitok.hu. A beruházást uniós és magyar költségvetési forrásból finanszírozták.

Láng István szerint a fejlesztéssel még nincs teljesen készen a Felső-Tisza árvízvédelmi rendszere, be kell fejezni a Túr töltéseinek erősítését, valamint új hidat építeni a Tiszán Kisar és Tivadar között. A Túr töltésfejlesztési tervei elkészültek, a híd megépítése azonban kérdésessé vált, mivel a jelenlegi szabályozás szerint a beruházáshoz nem lehet európai uniós forrásokat felhasználni.

(Borítóképünk illusztráció.)

Tudatos otthon
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.