Az albérletárak is nőttek, most már 180 ezer forint az átlagos bérleti díj.
Alig hirdette ki a kormány az energia-veszélyhelyzetet július közepén, a rezsiárak emelkedése néhány hét alatt is érezhető hatással volt a budapesti albérletpiacra – derül ki a Rentingo.com legfrissebb elemzéséből.
A Rentingo szerint 6 százalékra ugrott azoknak a lakástulajdonosoknak az aránya, akik bérbeadáskor 3 havi kauciót kérnek a bérlőktől, ezzel próbálva kivédeni az emelkedő rezsiből adódó kockázatokat. A közlemény szerint kérdéses, hogy a jelenlegi helyzetben, amikor a bérlők terhei eleve jelentősen nőnek, mennyire teszi próbára az albérletpiac tűrőképességét a 3 havi kauciós elvárás.
Szintén a bérlők dolgát nehezíti, hogy a fővárosi bérbeadók tovább emelték áraikat, és átlagosan már 180 ezer forintot is elkérnek kiadó ingatlanjukért, ami az előző hónaphoz képest újabb 4,8 százalékos drágulás. Ezzel egyidejűleg a felsőoktatásba kerülő tanulók lakáskeresése felpörgette a keresletet a budapesti albérletpiacon, de a megnövekedett kereslet ellenére a keresleti árak nem tartottak lépést a kínálati árakkal. A bérlők átlagosan 166 ezer forintért kerestek júliusban fővárosi albérletet – írják.
Az elemzés szerint a külföldi diákok augusztusban és szeptemberben erősíteni fogják a keresleti oldalt, így még emelhetnek a bérlők által átlagosan fizetendő díjon, de középtávon az árolló szélesebbre nyílását várják.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.