Ingatlan MTI/hvg.hu 2022. május. 22. 18:38

„Világszínvolnalú” és „150 éves adósságot törleszt” – átadták az új Néprajzi Múzeumot

Átadták a Néprajzi Múzeum új épületét a Városligetben. A Liget Budapest projekt keretein belül, részben Mészáros Lőrinc cégének kivitelezésében felhúzott épület körülbelül 35 milliárd forintba került, és a projekt miniszteri biztosa szerint világszínvonalú lett.

Ünnepélyes keretek között átadták vasárnap a Néprajzi Múzeum új épületét a Városligetben. Baán László, a Liget Budapest projekt miniszteri biztosa világszínvonalúnak nevezte az épületet, amely hétfőtől várja a látogatókat.

A miniszteri biztos történelmi vállalásnak nevezte a Liget-projektet – amelynek keretein belül megépült a múzeum. Ez Baán László szerint nemcsak Magyarország elmúlt száz évében, de jelenleg egész Európában a legnagyobb komplex kulturális fejlesztés, amivel itt épül meg „minden irigység ellenére”

a mi időnk katedrálisa.

MTI / Máthé Zoltán

Baán méltatta az épületet tervező Ferencz Marcel zsenialitását, egyben köszönetet mondott a múzeumot megnyitó Orbán Viktor miniszterelnök személyes támogatásáért is. Orbán az átadó alkalmából mondott beszédében kitért a Liget Budapest projekt folytatására, méltatta az épületet, magasztalta a magyar kultúrát, de a „dakota néprajzi kincsből” is idézett:

"Még, még, még" - mondta Orbán Viktor a Városliget beépítéséről a Néprajzi Múzeumban

Az új Néprajzi Múzeum vasárnapi átadóján mondott beszédében nem csak az épületet magasztalta, de kitért a Liget Budapest projekt folytatására is Orbán Viktor kormányfő. Megismételte korábbi érvelését, hogy a választáson megkapták a felhatalmazást a teljes program megvalósítására, és leporolt egy közmondást is a "dakota néprajzi anyagból".

Baán köszönetét fejezte Kemecsi Lajos főigazgatónak és kollégáinak is szakmai munkájukért, valamint a beruházó Városliget Zrt. stábjának is, amely a Magyar Zene Háza és az Operaház Andrássy úti palotája után ismét bizonyította: „ma a legjobb kulturális beruházó cég Magyarországon”.

A beruházás kivitelezését eredetileg közel 26 milliárd forintos ajánlattal a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő ZÁÉV Építőipari Zrt. és a Magyar Építő Zrt. nyerte el. A kivitelezés költsége azóta folyamatosan növekedett, amit 2020-ban 6,1 milliárd, tavaly tavasszal hárommilliárd forinttal növeltek meg, vagyis bő harmadával lépte túl az eredeti összeget. Mészárossal meg lehettek elégedve, mert idén év elején újabb, ezúttal kiállítások kialakításával kapcsolatos munkákkal bízták meg itt, további 3,9 milliárdért:

Milliárdos közbeszerzést nyert Mészáros Lőrinc, az Új Néprajzi Múzeumnál találtak neki további feladatokat

A felcsúti mágnás Záév-je ezúttal is bejáratott társával, a Magyar Építővel dolgozhat, most a Néprajzi Múzeum épületének kisebb munkáit nyerték meg.

Az ellenzőkről

Baán László kitért arra is, hogy miből táplálkozhat a park zöldfelületének megújítását is valóra váltó Liget Budapest projekt elleni ádáz düh, amely – mint fogalmazott – „mára egyre inkább egyszólamúvá válik”. Szerinte számtalan civil szervezettel jött létre együttműködés, de feltűntek olyan politikusok és önjelölt próféták, akik

zöldre dukkózva

legalább néhány elem megvalósítását szeretnék megakadályozni, mert ha ezek megépülnek, még a híveik sem nekik, hanem a saját szemüknek fognak hinni. Szerinte azonban ha megépülhet az Új Nemzeti Galéria, akkor magyar lesz a legkomplexebb kulturális negyed az egész kontinensen.

Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója kiemelte, hogy a 150 éves intézmény története során a gyűjtemény most kap először saját igényeire szabott otthont egy, „a hazai múzeumügyben példa nélküli sikerként megvalósult projekt” eredményeként. Szerinte már az 1880-as években szorgalmazták a gyűjtemény számára egy méltó és alkalmas épület megvalósítását, ám erre egészen mostanáig kellett várni.

MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Az 1872-ben megalapított intézmény 1892-ben vált ki a Nemzeti Múzeumból, és az elmúlt másfél évszázadban sokat vándorolt, évtizedekig például éppen a Városligetben volt látható, legutóbb pedig a Kossuth Lajos téri Igazságügyi Palota épületében működött.

A gyűjtemény tavaly költözött be a Liget Budapest projekt részeként a Szabolcs utcában megvalósított, szintén világszínvonalú Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központba, hétfőn pedig megnyílik az intézmény kiállításainak, rendezvényeinek, ismeretátadási és tudományos tevékenységeinek korszerű helyszíneként az új főépület is – magyarázta az igazgató, aki szerint

Százötven esztendős adósságot róttunk le ezáltal.”

Szerinte a budapesti intézmény a régió néprajzi múzeumai között kivételes helyzetben van és végre az értékeihez méltó helyszínen működhet, mindez pedig Magyarország kormányának messzemenő támogatásával történt.

Tudatos otthon
Hirdetés