Jelenleg 157 ezer forintot kell fizetni egy albérletért havonta Budapesten, de ez az összeg 170 ezer forintra emelkedhet.
Tovább nőttek az albérletárak decemberben is a budapesti kiadó lakások piacán, és ez a trend 2022-ben is folytatódik – derül ki a Rentingo legfrissebb, 2022-re vonatkozó albérletpiaci előrejelzéséből. A közösségi albérletkereső platform szerint a 2020-as látványos bezuhanást követően a koronavírus-járvány újabb hullámai egyre kevésbé befolyásolták az árakat, sőt 2021 végére a piac függetleníteni tudta magát a pandémiától.
A Rentingo adatai szerint 2021 decemberében az átlagos bérleti díj Budapesten elérte a 157 ezer forintot. Ezzel egy időben a kereslet minimális mértékben szintén erősödött novemberhez képest, ugyanakkor egyre kevésbé tudja követni az áremelkedést.
Éves csúcsot döntöttek az albérletárak novemberben
Nincs jele a koronavírus negyedik hullámának az albérletpiacon.
A cég prognózisa szerint ez a trend 2022-ben sem fog megfordulni. A Rentingo ugyanakkor úgy látja, míg 2021-ben a magához térő gazdaság, az erősödő fizetőképes kereslet és az ingatlanárak emelkedése okozta az albérletárak növekedését, addig idén ehhez hozzájárulhat a jegybanki alapkamat emelkedése is, ami a bérbeadók hozamelvárását is befolyásolja.
"Amennyiben nyáron tovább normalizálódik a fővárosi turizmus, és még több lakás tér vissza az Airbnb-piacra, ezzel szűkítve a hosszú távú kínálati piacot, a budapesti bérleti díjak az év második félévére elérhetik a válság előtti szintet, ami átlagosan közel 170 ezer forintot jelent" – olvasható a cég közleményében.
Ilyen magas árakra legutóbb 2020 januárjában volt példa.
Ez az emelkedő trend egy-egy hónapban lassulhat ugyan, de éven belül a közösségi albérletkereső platform nem számít jelentős korrekcióra. A bérleti díjak válság előtti szintre történő emelkedését leginkább a bérlők fizetőképes kereslete fékezheti, erre utaló jeleket pedig az elmúlt hónapban már lehetett látni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.