Ingatlan hvg.hu 2022. január. 06. 16:53

Fudan-beruházás: 2018-ban még nem számolt kínai hitellel a kormány

Az első magyar–kínai megállapodás hatásvizsgálati lapján még az szerepelt, hogy nincs költségvetési kötelezettség.

Fudan helyett Diákváros
Friss cikkek a témában

2018-ban még azzal számolt a kormány, hogy a Fudan Egyetem beruházása a magyar adófizetőknek egy fillérjébe sem fog kerülni – közölte Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke a Facebookon. Mindez alátámasztására bemutatta a tervezett beruházáshoz kapcsolódó 2018-as törvény előkészítő anyagának hatásvizsgálati lapját, amin az szerepel, hogy a Magyarország és a Kínai Népköztársaság közötti megállapodás nem keletkeztet költségvetési kötelezettséget.

A Fudan Egyetem magyarországi története már 2018-ban elkezdődött, amikor az év végén a kormány államközi szerződést írta alá Kínával „a Fudan Egyetem magyarországi felsőoktatási tevékenységének támogatásáról”, majd ezt törvényben ismerte el a magyar Országgyűlés. Ez a megállapodás azonban még csak elvi, így konkrétumokat – helyszínt, dátumokat, összegeket – nem tartalmazott.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) végül egy tavaly februári kormányülésre már konkrét, az előkészítés lépéseit, a beruházás ütemezését tartalmazó előterjesztést vitt be. A 2018-as megállapodással szemben – ahol a fentiek szerint még nem számoltak közpénzzel – a minisztérium ebben a prezentációban már mintegy 450 milliárd forintos építési költséggel számolt, amihez mint kiderült, kínai hitelt venne fel az állam.

Tóth arra hívta fel a figyelmet, – amellett, hogy szerinte „egy újabb ordas nagy hazugság” derült ki a beruházásról – hogy 500 milliárd forintjába fog kerülni az országnak a Fudan Egyetem, ráadásul pont a Diákváros területén épülne meg, ami több tízezer Budapesten tanuló vidéki fiatalnak nyújtana megfizethető otthont.

A Fudan Egyetem beruházása ellen népszavazást kezdeményezett Karácsony Gergely főpolgármester, jelenleg az ellenzék a referendum kiírásához szükséges aláírásokat gyűjti.

Leállt a kormány a Fudan-kampusz előkészítésével, a homályos magyar lobbicég is kivár

Bár a kormány nem engedte el a Fudan Egyetem budapesti kampuszának tervét, az előkészítés leállt. Hiába írta elő kormányhatározat és törvény, még nem alakult meg sem az állami projektcég, sem a leendő egyetem vagyonkezelő alapítványa. A beruházás előkészítésében kulcsszerephez jutó kínai tulajdonú magyar lobbicég pedig hallgat és kivár.

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.