Nem egyedül látnak neki: a Fejér Tervező társa a munkákban a Céh Tervező lesz.
Még tavaly év végi a siker, de csak kedden jelent meg róla a hirdetmény az EU-s közbeszerzési értesítőben: konzorciumi partnerként Mészáros Lőrinc gyerekei, Beatrix, Ágnes és ifjabb Lőrinc közös cége nyerte a Józsefvárosban megvalósítandó egyetemi biotechnológiai science-park tervezési munkáit.
A tendert a tudományos központ egyik gazdájaként a Semmelweis Egyetem írta ki, az eljárás nyílt volt, de csak egyetlen pályázó akadt rá: a Mészáros-gyerekek Fejér-B.Á.L. Zrt.-jének tulajdonában álló Fejér Tervező és Mérnökiroda Kft. és a Céh Tervező, Beruházó és Fejlesztő Zrt. duója.
A science-park tervezése és megvalósítása egy ideje húzódik már, és a projekt menet közben meg is drágult: eredetileg 1,8 milliárd forintra becsülték a tervezési csomag árát, de a két cég végül 2,2 milliárdért dolgozhat. A szerződést tavaly december 21-én írták alá az egyetemmel.
Az új tudományos központ az úgynevezett 145-ös tömbben lesz majd, mely a VIII. kerületben a Kőris u. 7, a Kőris u. 11., a Kálvária u. 18., a Kálvária u. 20., a Kálvária u. 22., a Dugonics u. 14., és a Dugonics u. 16. szám alatti épületeket takarja. Ezeket az épületeket kell átalakítani, bővíteni, és esetenként majd új épületeket is fel kell húzni.
Az Egészségipari és Biotechnológiai Science Park része lesz egy Innovációs Központ és Inkubátorház 5550 négyzetméteren, egy úgynevezett IMedTech központ 7320 négyzetméteren, valamint egyetemi kutatás-fejlesztési egységek összesen 16 100 négyzetméteren, valamint különböző ipari kutatás-fejlesztési egységek összesen 9300 négyzetméteren. Ezekhez kell a két vállalatnak megvalósíthatósági tanulmányt készíteni, helyszíni vizsgálatot tartani, és persze intézni a végleges tervezést.
A science-park létrehozásáról még 2019 tavaszán írta alá a közös szándéknyilatkozatot a Semmelweis Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint Józsefváros Önkormányzata. A megállapodást akkor Merkely Béla SE-rektor történelmi, ipar- és tudománytörténeti pillanatnak nevezte.
A Semmelweis oldalán korábban megosztott koncepció szerint a központ az egészségipar és a biotechnológia határterületén működik majd, olyan fejlesztések várhatók itt, melyek a mesterséges intelligencia alkalmazásával segítik az egyes képalkotó diagnosztikai folyamatokat, javítják az orvosi ellátás hatékonyságát, új lendületet adnak a hazai bionikai, orvostechnológiai és gyógyszeripari fejlesztéseknek, melynek lényege az élő természet tudásanyagának átültetése a műszaki és a haditechnikai gyakorlatba. Ennek része az adatvédelem és a bioterrorizmus elleni védelem is.
A park megvalósíthatósági tanulmánya az eredeti tervek szerint még 2019-ben elkészült volna, 2020-ban indult volna az építkezés első üteme, tavaly a második, idén pedig már az első szándék szerint teljes üzemben működne a tudáspark.
A Mészáros-családban nemcsak a gyerekeknek termett bő közbeszerzést a tavalyi év vége: hétfőn írtuk meg, hogy az apa egy építőipari vállalkozása konzorciumi partnerként 3,9 milliárd forintért folytathatja a megkezdett munkát az Új Néprajzi Múzeumban. A Céh Zrt. egy nagy gurítása tavalyról pedig még áprilisi: akkor derült ki, hogy ők intézik a mérnök-lebonyolító és műszaki ellenőri munkákat a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium Szentháromság téri épületegyüttesének rekonstrukciója második üteménél, 1,25 milliárd forintért.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.