Ugyanannyival fogyasztottunk több vizet a járvány alatt, mint amennyivel a cégek kevesebbet, az elvándorlás viszont felboríthatja a közműrendszer egyensúlyát.
A koronavírus-járvány miatt elrendelt otthoni munkavégzés növelte a háztartások ivóvízfogyasztását, míg a nem lakossági terület fogyasztása csökkent – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), amely a járvány miatt bevezetett intézkedések vízfogyasztásra gyakorolt hatását vizsgálta.
A szervezet megállapította, hogy az otthoni munkavégzés megjelenésével tavaly a lakosság felé számlázott vízfogyasztás 4,5 százalékkal nőtt, 344,5 millióról 360,2 millió köbméterre. Ezzel párhuzamosan a nem lakossági fogyasztók számára számlázott vízmennyiség 12 százalékkal csökkent 2019-hez képest, 118,5 millióról 104,6 millió köbméterre.
A szennyvízágazatban szintén megfigyelhető volt az ivóvíz esetében bemutatott változás, a lakossági számlázott szennyvízmennyiség 5,2 százalékkal nőtt, míg a nem lakossági 11,5 százalékkal csökkent az előző év adataihoz képest.
A MEKH vizsgálta a pandémia közvetett, az ellátásbiztonságot, valamint a szolgáltatás folyamatos fenntarthatóságát befolyásoló egyéb hatását is. Mint írták, az elmúlt öt év legnagyobb arányú kivándorlása volt megfigyelhető Budapestről Pest megyébe tavaly, emellett Győr-Moson-Sopron és Vas megye lakossága nőtt a leginkább.
A folyamat eredményeként a korábban elégséges mértékű közműhálózati kapacitás a jövőben vélhetően egyre kevésbé elégíti ki a növekvő igényű szükségleteket.
Hozzátették azt is, hogy a magyarországi ivóvízellátásért és szennyvízelvezetésért felelős szolgáltatók tíz százaléka az év több mint felében magas terhelés alatt, azaz 80 százalékos kapacitáson túl dolgozik.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.