Ingatlan Sztojcsev Iván 2021. december. 14. 11:00

Az ön környékén mennyibe kerülnek a lakások? Térképen mutatjuk Budapest legolcsóbb és legdrágább utcáit

Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

Megdöbbentő, de igaz: van olyan utcája Budapestnek, ahol 2020-ban már kétmillió forint fölött volt az ingatlanok átlagos négyzetméterára. Ez derült ki egyebek mellett, amikor a Központi Statisztikai Hivatal és az ingatlan.com elkészítette az ország legdrágább és legolcsóbb utcáinak listáját. Ebből az összeállításból szemezgettünk most, ezúttal Budapestre koncentrálva.

Budapestnek 1647 olyan utcája volt tavaly, ahol legalább három ingatlan-adásvétel történt - ez kellett ahhoz, hogy egy utca felkerüljön a listára. Az nem okoz meglepetést, hogy a legdrágább ezúttal is az V. kerület volt; a Belvárosban az átlagos négyzetméterár már közelíti az egymillió forintot, egész pontosan 994 ezer forint. A legolcsóbb lakásokhoz Soroksáron lehet hozzájutni a fővárosban, ott 416 ezer forint a kerületi átlagár.

Budapest 10 legdrágább utcája:
Vérhalom u. (II. ker.) - 2 003 000 forint/négyzetméter
Vörösmarty tér (V.) - 1 409 000
Dorottya u. (V.) - 1 381 000
Gyöngyvirág út (XII.) - 1 377 000
Úri u. (I.) - 1 312 000
Tóth Lőrinc u. (XII.) - 1 287 000
Szalay u. (V.) - 1 277 000
Szeréna u. (II.) - 1 272 000
Mártonhegyi út (XII.) - 1 260 000
Gárdonyi Géza út (II.) - 1 249 000

És a 10 legolcsóbb:
Vecsés út (XXIII.) - 330 000
Ady Endre u. (XVII.) - 316 000
Posztógyár köz (XXI.) - 316 000
Táncsics Mihály u. (XXIII.) - 303 000
Károli Gáspár u. (XXI.) - 298 000
Révay u. (XX.) - 292 000
XV. u. (XVII.) - 276 000
Korponai u. (X.) - 254 000
Honvéd u. (XX.) - 249 000
Külső Vörösmarty u. (XXIII.) - 220 000

Persze ha a budapestiek arra kíváncsiak, hogy a saját környékükön mennyibe kerülnek az ingatlanok, akkor nem a belváros legszűkebben vett belsejéhez és nem is Soroksárhoz hasonlítják az árakat. Ezért öt részre osztottuk a fővárost, hogy ezeken belül mutassuk be a 10 legdrágább és legolcsóbb utcát, a táblázatokban pedig mutatjuk a 23 kerület 10-10 legdrágábbját és legolcsóbbját. (A térképeken az utca jelére kattintva láthatják az ottani négyzetméterárakat.)

Nem nagy meglepetés, hogy Buda tíz legdrágább utcája közül nyolc a II. vagy a XII. kerületben található, a két kivétel a Várból az Úri utca és a XI. kerületből a madárhegyi Beléndek utca. A legolcsóbb tízből hat Békásmegyer legészakibb részén található – de nem a legutolsók ezek. Buda legolcsóbb utcája ugyanis, mindössze 425 ezer forintos négyzetméterenkénti árral a II. kerületben van, annak is a belvároshoz legközelebbi részén, a Margit hídtól nem messze található Ganz utca.

Pest belső kerületei között annyira felülreprezentált az V. kerület, hogy a Top10-be innen más be sem fért, a legdrágább nem belváros-lipótvárosi hely, a VII. kerületi Madách tér csak a 11., ráadásul az is úgy erzsébetvárosi közterület, hogy az utca túloldala már az V. kerület. Érdekesség, hogy most már a Ferencvárosnak is van egyetlen olyan utcája, a Lechner Ödön fasor, ahol elérte a négyzetméretár az egymillió forintot. Meglepetés van a lista középmezőnyében is: a legendásan szörnyű helynek tekintett Hős utca ugyanis nemhogy nincs a legolcsóbbak között, hanem 813 ezer forintos négyzetméterárral a VIII. kerület negyedik legdrágább utcája lett. A józsefvárosi dzsentrifikációval annyit lehetett elérni, hogy a szegény környék már a VIII. kerület Nagykörúton kívüli része és Ferencvárosnak a Gyáli úthoz közeli környéke legyen.

Kicsit bajban voltunk, amikor ezt a részét a városnak – a X., XIII. és XIV. kerületről van szó – próbáltuk hova tenni: nem mondhatjuk, hogy a belváros, de még nem is külső kerületek, ráadásul akár Zuglóról, akár a XIII. kerületről van szó, hatalmas különbségek vannak még kerületen belül is. Jól látszik, hogy erről a környékről Újlipótváros Nagykörúthoz legközelebbi része, valamint a Marina Part az igazán drága, a Top 10-be ezeken kívülről csak a Városliget közvetlen szomszédságában lévő Jávor utca került be. A legolcsóbbaknál is egyértelmű a kép, ezek nagyjából egyenletesen vannak elszórva Kőbánya-szerte.

Észak- és Kelet-Pest legdrágább utcái nagyjából egyenlően szóródnak a városnak ezen a földrajzilag jókora helyén. Van egy-két olyan városrész, ahol több, a környékhez képest drága utca is van - Akadémiaújtelep, Káposztásmegyer, Árpádföld -, de nem lehet egy ponton rábökni a térképre azzal, hogy ha valaki ezekben a külső kerületekben jól menő helyre költözne, akkor csakis oda mehet. A legolcsóbb egy kicsit egyértelműbb ennél, a XVII. kerület belvárostól legtávolabbi részein találhatóak az olcsó utcák.

Amikor pedig Dél-Pest és Csepel kerül szóba, azt várnák valószínűleg sokan, hogy a Wekerletelep lesz teli a legdrágább utcákat jelölő piros színnel, de nem – bár két utca onnan is bekerült a környéki Top 10-be. Úgy tűnik azonban, hogy Dél-Pestről Pestszentlőrinc lett kimondottan népszerű újabban, ráadásul a kerület egész eltérő részeiről kerültek utcák a drágábbak listájára. A legolcsóbbakon nem kell meglepődni, Pesterzsébet, Soroksár és Csepel utcái vannak ezek között. Soroksáron csupán nyolc olyan utca volt, amely egyáltalán bekerülhetett a KSH számításába, mert legalább három ingatlant eladtak ott, ezek közül három is az egész Budapest legolcsóbb tíz utcája közé jutott.

Tudatos otthon
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.