Budapesten csak 3500, a nagyobb vidéki egyetemi városokban 10 ezer forinttal nőtt egyetlen hónap alatt az albérletek átlagos ára.
Országos átlagban 2,7 százalékkal nőttek az albérletárak egy hónap alatt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal és az ingatlan.com közös lakbérindexéből. Az idén januári mélypontnál már 8 százalékkal drágábbak az albérletek.
Budapesten az átlagos bérleti díj 145 ezer forint volt, közel 3500 forinttal több, mint egy hónapja, és 5000-rel kevesebb, mint tavaly ilyenkor. A legnagyobb egyetemvárosokban, Debrecenben, Szegeden és Pécsett 10 ezer forinttal emelkedett a bérleti díj, 120, 110, illetve 100 ezer forintra.
Országszerte augusztus közepén csaknem 19 ezer kiadó ingatlanból választhattak a bérlőjelöltek. Ebből több mint 13 ezer budapesti, 3600 pedig a megyeszékhelyek kínálatában szerepelt, a kisebb településeken alig kétezer albérletről volt szó.
„Bár a nyári hónapokban alapvetően a diákok generálják a legnagyobb keresletet, a keresleti oldalt erősítik az adott városban munkát vállalók bérlőjelöltek is. A koronavírus-járvány utáni visszarendeződéssel több, máshonnan odaköltöző alkalmazott keres magának újra lakhatási megoldást az egyetemvárosokban” – idézi a lakbérindexről kiadott közlemény Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét.
Az is kiderül a számokból: most 38 százalékkal vannak az árak a 2015. nyári szint fölött, de a 2020 eleji, a járvány kitörése előtti hetekben mért csúcsponttól egy kicsivel még elmaradnak.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.