Este hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, és ezzel, ahogyan az lenni szokott, megkezdődik a lakásbérletpiaci roham. Nem érdemes várni a kereséssel, mert aki lemarad, az magasabb áron találhat csak helyet.
Ahogyan az lenni szokott, a felvételi ponthatárok kihirdetésével megkezdődik a roham az albérletekért. A mostani és a leendő diákoknak érdemes tájékozódniuk, milyen átlagárakon juthatnak kiadó lakásokhoz és szobákhoz, valamint milyen lehetőségük van arra, hogy minél gyorsabban rátaláljanak a paramétereiknek megfelelő albérletre.
Mutatjuk, hogy az ingatlannet.hu statisztikai adatai szerint júniusban hol tartottak a nagyobb egyetemi városok kiadásra kínált lakásainak átlagárai.
Az egyszerűség kedvéért vegyünk egy 50 m2 alapterületű kiadó lakást. A júniusi statisztikai adatok alapján ennek Budapesten csaknem 160 ezer forint, Veszprémben 123 ezer forint, Debrecenben 120 ezer forint volt az átlagos bérleti díja.
A három legdrágább albérletárat felmutató egyetemi várost rögtön Győr, Pécs és Szeged hármasa követi 105-110 ezer forintos átlagárral. Kecskeméten egy 50 m2-es albérlet június havi átlagára nem érte el a 100 ezer forintot. Az ingatlannet.hu által vizsgált nagyobb egyetemi városok közül a legolcsóbban Nyíregyházán és Egerben lehetett albérlethez jutni, méghozzá 87-90 ezer forintos átlagáron.
Az biztos, hogy a bérlői oldalon állók, akár egy belvárosi lakásért mennek harcba, akár megalkusznak egy külvárosi otthonnal, most kénytelenek lesznek mélyen a zsebükbe nyúlni. A bérleti díjak pedig az idő előrehaladtával csak tovább emelkedhetnek, így nem érdemes várni a szerződéskötéssel.
Az ingatlanpiaci szakértők előrejelzése szerint a következő hónapokban néhány százalékos drágulással számolhatunk, amely éppen a nagyobb városokat és Budapestet érintheti főként. Az augusztus minden évben egy erős hónap a bérleti piacon a felvételik miatt. Bár a tavalyi év ez alól kivétel volt, idén már ismételten – akár hónapról hónapra – magasabbak lehetnek a bérleti díjak.
Persze a drágulás kizárólag akkor fog kitartani, ha nem robban be a koronavírus negyedik hulláma – vagy egy ehhez hasonló nagyobb kaliberű esemény. Ekkor ugyanis újra áresésnek lehetünk majd tanúi az online oktatás és home-office visszaállásával, valamint a turizmus visszaszorulásával párhuzamosan.
Így lehet gyorsabban albérlethez jutni
Ha egyetemistaként vagy főiskolásként inkább lakásbérlés mellett tesszük le a voksunkat, akkor érdemes szakemberhez fordulnunk. Az egyetemhez közeli olcsó bérleti díjjal megáldott lakások felkutatása ugyanis sok időt és szerencsét igényel. Ha pedig csak szobát szeretnénk bérelni, akkor még ügyesebbnek kell lennünk, hiszen ezek iránt még nagyobb a kereslet. Ráadásul szobabérlés esetén a lakótárs problémaköre is felmerül.
Azt is figyelembe kell vennünk, hogy az egyes közvetítők adatbázisának nagysága eltérő és a díjaik között is hatalmas differencia lehet. Viszont a jelenleg kiadó lakások iránt érdeklődők máris szerencsésnek mondhatók, ugyanis a járványhelyzet miatt most bő kínálat áll a rendelkezésükre.
Lakás kiadása bérlőként
A felsőoktatásban tanulók többsége kis büdzséből gazdálkodik többéves tanulmányaik folytatása alatt. A lakhatási költségeik csökkentésére (vagy akár megszüntetésére) és egy kis plusz bevételszerzésre azonban több lehetőségük is van. Az egyik, ha a bérlőként lakott lakás szobáit tovább adják bérbe.
Ahhoz, hogy kiadhassunk egy lakást, nem kell annak tulajdonosának lennünk. Az akció végrehajtása azonban még így sem egyszerű mutatvány, hiszen a főbérlő beleegyezése szükséges hozzá.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.