Idén több albérletből válogathatnak a lakást kereső egyetemisták – az árak viszont így is emelkednek.
Az albérletpiacon megfigyelhető „járványhatás” egy nem várt következményére hívja fel a figyelmet az ingatlan.com. Közleményükben arra mutatnak rá: rengetegen költöznek nyaralókba, ami segíti az egyetemistákat.
Az év első hat hónapjában több mint 5 éves csúcsra emelkedett a kiadó nyaralóövezeti ingatlanok iránti kereslet – írják. A bérlők az ingatlan.com szerint javarészt a járvány miatti lezárások és a távmunka miatt döntenek úgy, hogy nyaralókba költöznek. Ez elsősorban a balatoni és a Velencei-tó melletti kiadó ingatlanokat jelenti. Az ingatlanhirdetési portál ezt két adattal támasztja alá:
- 2016 első félévéhez képest a balatoni északi és déli parton is háromszorosára nőtt a kiadó lakóingatlanok iránti érdeklődés.
- A Velencei-tónál 500 százalékkal nőtt az elmúlt hat évben a bérelhető ingatlanok iránti érdeklődések száma.
A hallgatókat a városokhoz kötik az egyetemek és főiskolák, de az ingatlan.com szerint idén nem kell olyan éles konkurenciaharcra számítaniuk az egyetemvárosok albérletpiacain, mint máskor. Több kiadó lakás közül válogathatnak majd – már ha meg tudják fizetni a bérleti díjakat. Az árakról azt írják:
Budapesten az átlagos havi bérleti díj júliusban 140 ezer forintnál, a népszerűbb kerületekben – a XI.-ben és a XIII.-ben – pedig már 150 ezernél tartott.
Debrecenben 110 ezer, Szegeden több mint 102 ezer, Miskolcon 85 ezer, Pécsen pedig 95 ezer forint volt az átlagos júliusi bérleti díj.
A Balaton északi partján lévő kiadó ingatlanok havi átlagos bérleti díja eközben 280 ezer forintra rúgott a hónap elején, a déli oldalt pedig 250 ezer forintos bérleti díj jellemezte. A Velencei-tó melletti térségben – Velencében és Gárdonyban – 190 ezer forintot tett ki a bérleti díj július elején.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.