Az újHáz Centrum tartott sajtótájékoztatót a környezetbarát építkezésről, felújításról, ezen hangzott el, hogy felvásárlási egyelőre ugyan nincs, de aki felújítana, az legyen türelmes. Hőszigetelésnél például a korábbi 2-4 nap helyett 2-4 hét is kell, mire megérkezik az alapanyag. Közben a drágulás is jelentős.
Egy felmérés szerint a megkérdezettek felének számít a környezetvédelem, amikor építkezésbe vagy felújításba kezd. A reprezentatív kutatás során arra kérdeztek rá, hogy
- mennyire ismertek a fenntartható megoldások,
- ezek közül melyek a legnépszerűbbek,
- és mennyire fontos szempont a környezet védelme építkezéskor, felújításkor.
A felmérést az újHáz Centrum végezte, az eredményeket sajtótájékoztatón ismertette Rázsóné Szórády Csilla vezérigazgató. Kiderült, hogy 18 és 59 év közöttieket kérdeztek meg, és közülük mindössze 7 százalék számára elsődleges szempont az építkezésnél a zöld megoldás.
Elhangzott az is, hogy a femérést kitöltők több mint háromnegyede a fenntartható megoldások telepítését jóval drágábbnak tartja a hagyományos technológiáknál, 54 százalék viszont úgy látja, hogy ezek a befektetések megtérülnek.
Kiderült, hogy a válaszadók 40 százaléka egy éven belül, 22 százalékuk pedig ugyan nem a következő 12 hónapban, de tervez építkezni vagy felújítani. A kitöltők fele hallott arról, hogy a környezettudatos építőipari technológiákra állami támogatás is jár.
A legnépszerűbb környezetbarát energetikai megoldások közé a napelemet, a korszerű hőszigetelést és a napkollektort sorolták, de ismert a hőszivattyú, az inverteres klíma és az okostégla is. A válaszadók szerint egyébként a föld és az agyag a leginkább környezetbarát. Főként Budapesten és környékén, valamint a Dél-Alföldön a legkeresettebbek a fenntartható építőipari megoldások.
A sajtótájékoztatón szóba került, hogy mi lenne a jó lakásmegújítási arány Magyarországon. Rázsóné Szórády Csilla ezzel kapcsolatban azt mondta, ahhoz, hogy 100 évente megújuljon a több, mint 4 millió magyarországi lakóingatlan, évente 40 ezret fel kellene újítani.
Az látszik, hogy 100 évente nem tudjuk megújítani a lakásállományt
– jelentette ki, hozzátéve, a korábbi években tapasztalt felfutás az ingatlanpiacon, illetve az elmúlt egy évben a koronavírus miatt jelentkező munkanélküliség, piaci és keresleti visszaesés rányomja a bélyegét arra, hogy valójában hányan is terveznek felújítani.
Hozzátette, a környezetvédelem mellett anyagilag is jól jár, aki fenntartható módon építkezik:
- az ingatlan többet ér, ha zöld megoldással készült,
- továbbá az üzemeltetési költség sem elhanyagolható szempont.
Szóba került az is, hogy az év első 3 hónapjában átlagosan 25-30 százalékkal drágultak az építőanyagok. A vezérigazgató éves szinten 15 százalékos drágulásra számít.
Rázsóné Szórády Csilla elmondta azt is, hogy ismét alapanyaghiány van az építőiparban, hosszabbak lettek a szállítási határidők, ami az alapanyaghiányból is adódik. Példaként a hőszigetelőket említette, „ezekre várni kell a korábbi 2-4 nap helyett 2-4 hetet". Hozzátette, felvásárlási láz egyelőre nem érezhető.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.