A tóparti települések lakossága eddig az országos átlagnál is gyorsabban fogyott, de 2020 a visszájára fordította a trendet.
Az elmúlt évben a Belügyminisztérium lakossági statisztikája alapján sokan véglegesen leköltöztek és bejelentkeztek a balatoni településekre – írja a Népszava. A statisztikák alapján összesen 1040 fővel, 0,7 százalékkal nőtt a 45, érintett település népessége, annak ellenére, hogy korábban az országos átlagnál gyorsabban néptelenedett el a környék.
Eddig csak választások idején volt példa hasonló népességgyarapodásra
– mondta a Népszavának Huszár Zoltán, Örvényes polgármestere. Az alig 150 lakosú kis faluba 12-en jelentkeztek be egy év alatt. Kézenfekvő magyarázat, hogy a koronavírus elől menekülnek az emberek a Balaton-parti településekre. Ugyanakkor például Szabó Balázs, Felsőörs polgármestere nem kizárólag a járványhoz kötötte a beköltözők magas számát: mint nyilatkozta, ott csak egy tendencia erősödött fel. A nagyjából kétezer lakosú Felsőörsön 138-cal lettek többen 2020-ban.
Az adatok azt mutatják, hogy arányaiban a tó délnyugati medencéjében, az északkeleti, Veszprém-közeli falvakban, valamint Badacsony környékén nőtt a leginkább a népesség.
Lassan a Balaton az új főváros - legalábbis az ingatlanpiacon
Már most nagyon kelendőek a tóparti ingatlanok, a járvány után pedig még nagyobb robbanás várható.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.