Budapesten 14, országos szinten 11 százalékkal lettek olcsóbbak az albérletek.
Folytatódott a kiadó lakások bérleti díjának a csökkenése a múlt év utolsó hónapjában is – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal és az Ingatlan.com lakbérindexből. Decemberben
az országos albérletárak 1,3 százalékkal mérséklődtek novemberhez képest, az egy évvel korábbi bérleti díjakkal összehasonlítva pedig 11 százalékos volt a csökkenés.
Balogh László, az ingatlanos portál vezető gazdasági szakértője azt mondta, december volt sorrendben az ötödik hónap, amikor csökkent az országos lakbérindex, és a fővárost sújtja legjobban az albérletpiaci keresletcsökkenés.
Éves szinten a fővárosi albérletárak 14,3 százalékkal estek vissza, Pest megyében ugyanakkor csak 2,6 százalékkal.
Balogh szerint az eltérés részben azzal magyarázható, hogy a fővárosi albérletárak jóval magasabbról indultak, és a befektetőknek folyamatosan alkalmazkodniuk kell a koronavírus okozta helyzethez és a külföldi turisták hiányához. Pest megyében nem volt korábban olyan mértékű áremelkedés, ráadásul a kínálat is szűkösebb volt.
Az ország nagy részében szintén csökkentek a bérleti díjak, viszont az észak-magyarországi és észak-alföldi városokban emelkedtek éves szinten: előbbiek 3,6, utóbbiak 1,4 százalékkal lettek magasabbak.
Az ingatlan.com közleménye szerint a fővárosban az összes lakás 9 százalékát akarták kiadni tavaly. Az V., a VI. és a VII. kerületben az összes lakás 21-30 százalékára kerestek bérlőt a tulajdonosok. Jelentős, 11-16 százalékos volt az albérletek aránya az I., a II., a VIII., a IX. és a XIII. kerületben is.
„Az a tény, hogy tavaly majdnem minden harmadik belvárosi lakást kiadásra hirdettek meg az ingatlan.com-on, részben nem meglepő, mivel a KSH adatai alapján 2019-ben a vevők 30 százaléka külföldi volt a belső kerületekben, illetve 2015 és 2019 között a fővárosi lakásvásárlók 30-40 százaléka befektetési céllal keresett ingatlant” – mondta Balogh László.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.