A kormány kétmilliárd forintos programot indít a települések határaiban található zártkerti ingatlanok fejlesztésére, a cél, hogy ezeken a földeken újrainduljon a gazdálkodás.
Kétmilliárd forintos keretösszeggel idén tavasszal újra indul a zártkert megújítási program - jelentette be Nagy István agrárminiszter szombaton a Vas megyei Oszkón, a helyi Hegypásztor Kör gyümölcsoltó rendezvényén. A program célja, hogy a falvakban és kistelepülések határában lévő zártkertekben újra induljon a hagyományos gazdálkodás, őshonos gyümölcsfajtákat telepítsenek az emberek, a termésből pedig minél jobb minőségű helyi termék készüljön - mondta a miniszter.
Azok az önkormányzatok amelyek zártkerti területek elektromos hálózatának fejlesztését tervezik, megemelt összegű támogatásra számíthatnak, fejlesztésenként 10 millió forint helyett 20 millió forintra pályázhatnak. Nagy István emlékeztetett arra, hogy a zártkerti revitalizációs programot még 2015-ben a Tanyafejlesztési Program keretében indította a szaktárca, 2017-ben pedig már önálló programként zajlott, szintén kétmilliárd forintos keretből.
Az országban mintegy kétszázezer hektár, hozzávetőlegesen egymillió földrészlet minősül zártkertnek. Ezek jelentős részét jelenleg is rendeltetésszerűen, mezőgazdasági célra használják a tulajdonosok. Ugyanakkor főleg a főváros, nagyobb városok, valamint a Balaton környékén az elmúlt harminc évben számos zártkerten lakóházak, illetve nyaralók épültek – közölte képviselői kérdésre 2018 őszén Nagy István.
A 2014. májusban hatályba lépett új földforgalmi szabályozás a zártkertek esetében is a földekre vonatkozó szabályok alkalmazását rendelte el, így például azon parcellák adásvétele is szigorú korlátok közé volt szorítva, amelyeket a gyakorlatban már nem mezőgazdasági területként használtak. 2015. május 2-tól 2017 végéig a tulajdonosok kezdeményezhették a terület átminősítését.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.