Ingatlan hvg.hu 2018. augusztus. 07. 10:14

Most mindenki erre vágyik, de nézze meg, mennyibe fáj egy medence

A szélsőséges időjárás miatt maradt a tél és a forró nyár, így a medencéket májustól októberig ki tudják használni. A luxus kategóriában pedig elvárt kiegészítő, ha vízparton áll az ingatlan, ha nem. De milyen költségekkel kell számolni, és többet ér-e az ingatlan, ha medencés?

Változó igényekkel és lehetőségekkel találkozhatunk családi házak esetében a mostani ingatlanpiacon. Az átlagos vagy jól felszerelt házak esetében a legtöbbször még nem épített, hanem a gyorsabban és olcsóbban telepíthető medencékkel találkozhatnak a vevők. Ezeknek a merev vagy fémvázas medencéknek jóval kisebbek a kezdeti költségei, és igény esetén akár még költöztethető, szállítható is, ezáltal egyáltalán nem biztos, hogy egy későbbi ingatlantranzakció része lesz, így az árat sem befolyásolja jelentősen. Az ingatlantulajdonosoknak, akik ilyen medencét szeretnének a beruházás költségeinél 50 és 400 ezer forint között kell számolniuk, illetve az évente minimum egyszeri vízfeltöltés és vízcsere, valamint vegyszerköltségek is növelni fogják kiadásaikat.

Medence balatoni kilátással
Duna House Prime Home

Az épített medencével rendelkező ingatlanoknál már jelentősebb hatás érzékelhető az árazás tekintetében, de jellemzően ezekben az esetekben is a lakóingatlan és a telek nagysága a legfontosabb ármeghatározó tényező. A Duna House szakértői szerint egy-egy modern, jól felszerelt medence, ha az árban nem is mutatható ki, de nagyban megkönnyítheti az értékesítési folyamatot. A vevők esetében érdemes átgondolni, hogy a medencéknek nem csak a telepítési, hanem fenntartási költségei sem jelentéktelenek.

Épített medencés családi ház Budapest agglomerációjában
Duna House Prime Home

A feltöltési, felfűtési és tisztán tartási kiadások jelentősen befolyásolhatják a megvásárolni kívánt ház rezsiköltségét. Épített medencéknél a beruházási költség pár százezer forinttól kezdve a milliós nagyságrendet is elérheti. Az éves működési költséget illetően egy kültéri medencénél 80-100 ezer forinttal érdemes számolni, ami egy beltéri fűtött medencénél több mint félmillió forint is lehet. A költségek legnagyobb része a fűtési és elektromos áram díja, de kalkulálni kell a megnövekedett vízhasználat és a vegyszer költségeivel is.

A fedhető és fűthető medence a szezon hosszát növeli, az árat nem biztos
Duna House Prime Home

A prémium ingatlanoknál a legtöbb esetben alapvető elvárás az épületen belüli vagy a kertben, teraszon található otthoni wellnessélményt nyújtó medence, jakuzzi. „Az elmúlt években érezhető növekedés tapasztalható a medencés ingatlanok iránt a prémium szegmensben is. A szélsőséges időjárás miatt eltűnt a tavasz és az ősz, maradt a tél és a forró nyár, így a medencéket már májustól októberig ki tudják használni Magyarországon is, sőt amennyiben van rajta fedés, illetve fűthető, akkor szinte egész évben” – nyilatkozta Mácsainé Tischner Henriett, a Duna House Prime értékesítője. „Ennél a vevőkörnél nem megterhelők a többletköltségek sem, a rendszeres tisztítást már erre szakosodott cégek végzik a tulajdonosok helyett havi pár tízezer forintért.”

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.