A német multi egyszer már megkapta az engedélyeket, mégpedig Matolcsy György akkori nemzetgazdasági minisztertől. Szatmáry Kristóf egykori miniszteri biztos viszont keresztbe tenne a terveiknek, ráadásul a plázastop alóli felmentést újra – és most már a Hajdú-Bihar megyei Kormányhivataltól – kellene kérni a fejlesztőnek.
A HVG májusban arról számolt be, hogy bár még nincsenek meg a szükséges engedélyei a német ECE-nek a Szentendrei út mellé tervezett gigapláza építéséhez, már meghirdették a 2021-es nyitást.
Az ECE több százmillió eurót invesztált Magyarországon öt bevásárlóközpont – köztük a két Árkád – fejlesztésébe. Az Óbudára tervezett gigapláza kapcsán nagyon gyorsan megkapták a plázastop alóli felmentést; a Szentendrei és Bogdáni út kereszteződésénél, a volt Harisnyagyár területén épülő, Aquincum Központ munkanéven futó pláza fejlesztésére 2013-ban Matolcsy György akkori nemzetgazdasági miniszter adta áldását.
Az EU elvárásának eleget téve viszont 2015-től nem egy független testülettől kell felmentést kérniük a plázafejlesztőknek, ha 300 négyzetméteresnél nagyobb üzletet kívánnak építeni, hanem a kivételkérés az építési engedélyeztetési eljárás részévé vált. A korábbi felmentések viszont ezzel hatályukat vesztették; az előző kormányban kereskedelemfejlesztésért felelős miniszteri biztos, Szatmáry Kristóf szinte utolsó hivatali ténykedéseként május elején azt üzente a fejlesztőknek, hogy emiatt
biztosan nem lesz semmi az óbudai megaplázából.
Az egykori Otto családi csomagküldőből kinőtt ECE viszont kitart a projekt mellett; a területet több mint 10 éve, még a 2008-as válság előtt vásárolták meg, majd azt is kivárta, hogy a környéken fizetőképes kereslet, a kiskereskedelmi piacon pedig a rentabilitást garantáló bérleti díjak alakuljanak ki.
Az egykori ipartelepet egykor részben gáziszappal töltötték fel, emiatt költséges kármentesítésre szorul. Az 52 ezer négyzetméteres pláza felépítése kb. 200 millió euróba kerülhet. A fejlesztő emellett az önkormányzat és a főváros felé is komoly vállalásokat tett: garantálja, hogy a kerület évente 50 napra ingyen kapja meg az új bevásárlóközpont nyilvános területeit – például hatalmas tetőteraszát, valamint bővítik a Szentendrei út–Bogdáni út csomópontot, továbbá 1,25 millió eurót fizetnek a kerületnek infrastrukturális beruházásokra.
A főváros pedig úgy venné birtokba az ECE által építendő közműveket, hogy ne keletkezzen áfafizetési kötelezettsége. Tarlós István főpolgármester azt is elvárja, hogy a plázafejlesztő legalább 150 P+R parkolóhelyet építsen, amelyeket minimum tíz évre ingyen átenged a főváros kezelésébe, vagy 225 ezer euró megváltási díjat kell fizetnie.
Az ECE Szatmáry sajtótájékoztatója után felvette a kapcsolatot a politikussal, és szerintük csak egy félreértésről lehet szó – írta most a Napi.hu. A cég szerit ugyanis nem az építkezés megkezdését, hanem csak a tervezés újraindítását jelentették be. Szatmáry, bár nem miniszteri biztos többé, úgy nyilatkozott, fenntartja állítását. A plázastop ügyében egyébként már a Hajdú-Bihar megyei Kormányhivatal vezetője jár el szakhatóságként. A portál megkeresésére a kormányhivatal azt válaszolta, ők nem felmentést, hanem szakhatósági állásfoglalást adnak az építésügyi hatóság megkeresésére. A 76 eddigi benyújtott kérelemből 41 esetben szűnt meg az eljárás, vagy kaptak a kérelmezők elutasító választ.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.