Ingatlan hvg.hu 2017. november. 07. 15:23

Családi házába jelentette be a vállalkozását? Akkor lőttek az ingyenes kéményseprésnek

Ráadásul hiába kicsi, hiába alvó a cég, a kéményseprők a szolgáltatás teljes díját bevasalják. Méghozzá a ház tulajdonosán. Részletfizetésre, kamatmentes halasztásra van lehetőség, de azt kérvényezni kell.

A parlamenti többséget nem hatották meg Áder János államfő érvei, az emberi életekért aggódó vélemények ellenére az Országgyűlés gyakorlatilag változtatás nélkül elfogadta a kéményseprés rendszerének átalakításáról szóló törvényt. A jogszabály értelmében családi házakban megszűnik az évenkénti kötelező kéményellenőrzés. Csakhogy van egy kivétel. Abban az esetben, ha a családi házban (amely ugyan természetes személy tulajdonában van), de ott gazdasági társaság, illetve egyéni vállalkozás bejegyzett székhellyel, vagy telephellyel rendelkezik, már fizetni kell a szolgáltatásért, ráadásul az évenkénti kötelező ellenőrzés is megmarad.

A teljes díjat pedig a tulajdonosnak, vagyis a természetes személynek számlázzák ki, így a családi házban bejegyzett vállalkozás az összeget nem tudja költségként elszámolni. A törvény a Belügyminisztérium értelmezése szerint a díj megosztására, csökkentésére a magánhasználatra tekintettel sem ad lehetőséget, vagyis hiába csak egy sufni a "székhely" egy többszobás házban, ahol többen is élnek egy fedél alatt, a teljes költséget a cég köteles állni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.