A szezon véget ért, de az ingatlanpiac ősszel indul be. A jelentős keresletet a kínálat is követni látszik; gombamód szaporodnak az újépítésű projektek, és egyelőre sem itt, sem a telkeknél nem lehet az árak csökkenésére számítani.
A kereslet 2016 tavaszán, majd a szezon lecsengése után, ősszel futott fel rendkívüli mértékben. A siófoki Balla Ingatlan tapasztalatai szerint a lakásoknál fél év alatt 20-30 százalékos, míg az építési telkeknél 50 százalékos áremelkedés következett be, és szinte nincs olyan ingatlantípus a Balaton mellett, amit ne lehetne eladni, ha tisztázottak a tulajdoni viszonyok.
Pörögnek a vízparti beruházások is: egyes fejlesztők ugyan túlárazzák a lakásokat, 800 ezer, sőt 1 millió forintos négyzetméterárakat kérve, ezek az ingatlanok azonban jellemzően nehezen találnak gazdára. A 400-420 ezer forintos négyzetméterárakon kínált vízparti lakások viszont kelendőek, hiszen gyakorlatilag 11-12 millió forintért lehet a Balatontól pár lépésre fekvő ingatlanhoz jutni. Egy balatonszemesi, „elitet” célzó projektnél pedig 520-590 ezres négyzetméteráron kínálják a jellemzően nagyobb alapterületű lakásokat, így itt akár 100 millió forint fölé is kúszhat egy ingatlan ára. Az érdeklődés azonban továbbra is a 20 millió forint alatti ingatlanok iránt a legnagyobb.
Arról, hogy a vevőknek milyen taktikát érdemes követniük, megoszlanak a vélemények. Aki venni akar, próbálkozzon a bevezető árakkal, mert ahogy fogynak a lakások, úgy emelkednek a megmaradók árai – javasolja Krausz Gábor, a siófoki iroda vezetője, aki példaként egy aranyparti beruházást említett: ott a tavaszi szinthez képest már 10-12 százalékkal járnak magasabban az árak, mivel már csak néhány lakás vár vevőre. Használt ingatlan vásárlására aspirálóknak viszont érdemes várni: a balatoni ingatlanpiac jellegzetessége, hogy januárban visszaesnek az árak az erős őszi időszak után. Az építési telkek viszont drágulnak, jóllehet nagyon nehéz kivitelezőt találni: egyes szakemberek már 2018-ra sem tud munkát vállalni, sokan pedig már nem is dolgoznak az országban.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.