A vásárlók csaknem kétharmada szeretne 25 millió forintnál kevesebbet költeni új lakására, ám ez nem mindenhol könnyű feladat - derül ki az Ingatlan.com friss felméréséből.
Az idén a lakások és házak iránt érdeklődők 61 százaléka keresett 25 millió forintig lakóingatlant, ami némi csökkenést jelent a tavalyi 64 százalékhoz képest - derül ki az ingatlan.com ingatlanhirdetési portál legfrissebb elemzéséből. Az érdeklődők arányának csökkenése elsősorban azzal magyarázható, hogy a lakáspiaci drágulás miatt egyre kevesebb lakást kínálnak a 25 millió forintos lélektani határ alatt, így ezekre kevesebb érdeklődés is érkezik - mondta Balogh László, a portál vezető gazdasági szakértője.
Különösen a 15 millió forintnál olcsóbb lakások tűntek el: 2016-hoz képest 12,5 százalékkal kevesebb ingatlan volt elérhető a piacon ebben az árkategóriában. Jó hír, hogy a háztartások jövedelme emelkedett, így sokan nagyobb megtakarítással vághatnak bele a lakásvásárlásba, illetve könnyebben juthatnak hitelhez is, vagyis nem elérhetetlen egy drágább ingatlan sem.
Akik 25 milliót szánnak egy új lakásra, nagyon eltérő kínálattal szembesülhetnek attól függően, hol próbálkoznak. Budapesten 25 millió forint egy 30-38 négyzetméteres új garzonra elég. A nyugat-magyarországi és kelet-magyarországi nagyvárosokban ugyanakkor ennyi pénzből kijöhet egy 45-55 négyzetméteres, 1,5-2 szobás új lakás is. A kelet-magyarországi megyei jogú városokban akár egy 50-55 négyzetméteres - szintén 1,5-2 szobás - új lakás is beleférhet a keretbe.
Az új lakások esetében gyorsan változik a kínálat és ugyanez a helyzet az árakkal is. Egyrészt fokozatosan növekszik az új lakások kínálata, még mindig jelennek meg 2020-ig történő átadással fejlesztések. Emellett egyre több társasházprojekt kerül közelebb az utolsó - átadás előtti - fázishoz, ami pedig az adott fejlesztésben épülő lakások árát növeli. Erre az a magyarázat, hogy aki az elején vásárol lakást, az sokkal nagyobb kockázatot vállal, ám a kész lakásnál ilyenek már nincsenek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.