Ingatlan hvg.hu 2017. április. 24. 14:51

Azért épül Óbudán a Velodrom, mert olyan jól szerepeltünk a riói olimpián?

Külföldi építészeti oldalakon is terjed az óbudai, egykori Gázgyár területén létesítendő biciklis Velodrom tervpályázatának a híre.

Már külföldön is megjelentek az egykori óbudai gázgyár területén felépítendő biciklis versenypálya, az Új Budapesti Velodrom terveire kiírt pályázat részletei. Az Architects Journal angol szaklap oldalán található cikk ismerteti az elképzeléseket és a feltételeket. A terv egy 5000 férőhelyes stadion létrehozása, amely bicikliversenyek megrendezésére alkalmas, illetve edzőpályaként is használható. Mindez egy nagyobb terv része, melynek keretében a főváros újjávarázsolja a lepusztult részeket, atlétikai-sport helyszínekké változtatja őket "a nyári olimpián tapasztalható éremesőt követően". Tehát mindezek a fejlesztések, ami gyakorlatilag a Kemény Ferenc Program által nevesített épületeket, létesítményeket takarja, a riói sikereknek köszönhetőek? (Az olimpián a 15. helyen végeztünk az éremtáblázaton 8 arannyal, 3 ezüsttel és 4 bronzéremmel. Pályakerékpárban nem jutottunk ki a játékokra, holott Szalontay Sándor új országos csúcsot tekert Londonban a pályakerékpáros vb férfi repülőversenyében, de ez sem volt elég az olimpiai kvótához.)

A hirdetmény mond pár részletet a gázgyár múltjáról, és megjegyzi, hogy a közelben találhatóak az aquincumi római romok, ahol Marcus Aurelius a Elmélkedéseket írta.

A pályaműveknek meg kell oldaniuk, hogy a létesítményt bekapcsolják a közlekedési rendszerbe, és a területen álló épületeket is fegyelembe kell venni persze, és a fenntarthatóság is fontos szempont. A pályázat nyelve magyar, a keretösszeg pedig 20,5 millió forint, ezt osztják szét a nyertesek között. A résztvevőknek május 30-ig kell beküldeniük a pályaműveket, június 23-án pedig kihirdetik a nyerteseket.

Az épületegyüttesbe 10 évvel ezelőtt a kormányzat még kulturális központot akart létesíteni, de ebből nem lett semmi. A gázgyár területén álló tornyok, víztorony és kátránytornyok a gázgyári technológia miatt kellettek: az ideszállított szenet elégették, a keletkező gázt megtisztították, így termelték a gázt. Az 1913-ban épült komplexum 1984-ig működött – erről részletesebben olvashat Kassai-Szoó Dominika diplomatervében, amely a gázgyár újrahasznosításáról szól. Ez leginkább a lélegzetelállító térélményt mutatná meg a látogatóknak. De volt már szó múzeumi negyedről, és gazdasági felhasználásról is – a Magyar Narancs cikke azt is megemlíti, hogy római romok is vannak a területen.

Tudatos otthon
Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.