Nem mozdulnak a mélypontról a lakásbiztosítások átlagárai, ám ez nem lesz sokáig így - félik a Netrisk.hu szakértői.
Hosszú évek óta először fordult elő 2016-ban, hogy nem csökkent az online lakásbiztosítási szerződések átlagdíja: az ügyfelek átlagosan 22 500 forintos díjat fizettek szerződésenként, ami minimális, néhány tized százalékos növekedést jelent a 2015-ben tapasztalt átlagos díjmértékhez képest, de 700 forinttal alacsonyabb, mint 2013-ban - derül ki a Netrisk.hu összesítéséből.
Cseh Anett, a Netrisk.hu üzlet- és termékfejlesztési vezetője azonban úgy látja: fordulni látszik a trend, a biztosítók pedig hosszabb távon fokozatosan kénytelenek lesznek megjeleníteni díjaikban az ingatlanok és a bennük megtalálható ingóságok értéknövekedését. Ezt a hatást tompíthatja az ügyfelek fokozódó tudatossága.
Évről évre ugyanis egyre több ügyfél vizsgálja felül az évforduló előtt lakásbiztosítási szerződését. Ez örvendetes fejlemény, amit egyrészt a lakásokban bekövetkező változások (átalakítás, bővítés, értékes ingóságok beszerzése, stb.) indokolnak, másrészt az a tény, hogy a piacon évről évre egyre korszerűbb lakásbiztosítások jelennek meg, amelyek sokszor ugyanazért a biztosítási díjért képesek szélesebb körű vagy nagyobb összegű fedezetet is nyújtani.
Ez a fajta ügyféltudatosság a számokban is megmutatkozik: míg 2013-ban az év során megkötött összes lakásbiztosítási szerződésnek csupán a tíz százalékát tették ki az évfordulós kötések, 2016-ban már 37 százalék volt ez az arány.
Vidéken negyedével olcsóbb
A legdrágábban a fővárosban köthetünk lakásbiztosítást, itt az átlagdíj 2016-ban meghaladta a 28 ezer forintot. A megyeszékhelyeken ez az érték 21 600 forint/év, nem sokkal több, mint az egyéb hazai településekre jellemző 21 ezer forintos átlagdíjszint.
A legolcsóbban társasházi lakásokat, míg legdrágábban családi házakat biztosítanak: előbbieknél országos szinten 14 200 forint körüli átlagdíjjal kalkulálhatunk (igaz, ezek jellemzően csak az ingóságra vonatkoznak), míg utóbbiak esetében 29 600 forint az éves díj átlagos mértéke.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.