Németország venne egy villát Kaliforniában
Nem is akármilyet, Thomas Mann egykori villájáról van szó.
Korábbi szándékát megváltoztatva a német kormány mégis úgy döntött, hogy meg akarja vásárolni és a kultúrák közötti párbeszéd házává akarja alakítani Thomas Mann kaliforniai villáját, amelyben a Nobel-díjas író több évig élt a családjával önkéntes száműzetése idején. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter a német törvényhozás alsóházában (Budestag) csütörtökön jelentette be az erről szóló döntést. Az épület mintegy 13 millió euróért (négymilliárd forintért) vásárolható meg, és a tervek szerint tehetséges fiatal művészek lakhatnának benne a jövőben.
A politikus mindenkinek köszönetet mondott, aki segített abban, hogy minden bizonnyal sikerült megakadályozni a villa piacra kerülését. Bernd Fabritius, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) képviselője, a külföldi kulturális és oktatáspolitikai parlamenti bizottság elnöke a dpa hírügynökségnek azt mondta, Németország az első helyen áll a lehetséges vevők sorában, és hamarosan megkezdik a részletek kidolgozását.
Thomas Mann 1942-ben hagyta el a náci Németországot családjával. Tíz évig éltek a Los Angeles nyugati szélén fekvő Pacific Palisades-i villában, ott születtek az író kései művei, többek közt a József és testvérei tetralógia utolsó kötete, a József, a kenyéradó, a Doktor Faustus és A kiválasztott.
Az épületet egy ideje egy luxusingatlanokra szakosodott cég hirdeti. Mivel a ház nem áll műemlékvédelem alatt, aggodalmak merültek fel amiatt, hogy lebontás várhat rá, ha egy olyan befektető veszi meg, aki új épületet akar felhúzni helyette. Megóvására internetes petíció indult, amelyet már több mint 300 ezren írtak alá, köztük a Nobel-díjas német író, Herta Müller. A kezdeményezésre a berlini kormány eleinte visszafogottan reagált, szeptember elején azonban Monika Grütters kulturális államminiszter a villa megvételére szólított fel. Frank-Walter Steinmeier csütörtökön külön is köszönetet mondott neki. A projektet pártállástól függetlenül a Bernd Fabritius vezette bizottság tagjai is támogatják - közölte a politikus.
A külügyminisztérium javaslata szerint a házat a jövőben a kilenc kilométerrel arrébb fekvő Villa Aurorával együtt üzemeltetnék. Utóbbiban lakott az egyik legnépszerűbb 20. századi német író, a zsidó származású Lion Feuchtwanger, aki 1932 novemberében felolvasókörútra indult Angliába és az Egyesült Államokba, a nácik 1933-as hatalomra jutása után azonban nem tért vissza. Előbb Franciaországban élt - a második világháború kitörése után kétszer internálótáborba került -, majd 1941-től Kaliforniában, 1943-tól a Villa Aurorában. Háza 1995 óta a német-amerikai kulturális együttműködés helyszíneként szolgál.
Frank-Walter Steinmeier azt is bejelentette, hogy új életet akarnak lehelni a hosszú ideje üresen álló New York-i Goethe-házba is. A külügyminiszter égetően fontosnak nevezte, hogy Németország erősítse jelenlétét az Egyesült Államokban.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.