Megállíthatatlanul nő a városi népesség létszáma, s az urbanizáció káros hatásait sokan a magánvárosok építésével csökkentenék – írja az e heti HVG.
A magánvárosok – ahol a több százezres településeket üzemeltető cégek a nyereségért vágnak bele a tevékenységbe – ugyanis sokak szerint azért lehetnek eredményesebbek és tisztábbak, mint a hagyományosak, mert a magánvállalatok érdekeltek a hatékony megoldások elterjesztésében és csak akkor lehetnek tartósan nyereségesek, ha az ott élők elégedettek a körülményekkel. Az eddigi tapasztalatok nem egyértelműek: az indiai Lavasában túlzottan korlátozzák a tulajdonosok az ingatlanhasználók jogait, és akadnak olyan városok is, ahol a településen keletkezett szemetet és szennyvizet szabálytalanul szórják szét a városon túli szegényebb környékeken.
Ugyancsak kezdenek ismét divatba jönni a más profilú cégek által épített vállalati városok is, legutóbb Mark Zuckerberg Facebook-alapító jelentette be egy tízezres város megalapítását alkalmazottai számára.
Részletek a csütörtökön megjelenő HVG-ben.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.