Ingatlan hvg.hu 2015. április. 08. 17:22

L. Simon: Legalább 100 milliárdból alakítanák át az egész Várat

Szinte minden jelenleg ott működő intézményt kitennének a budavári palotából, hogy más kiállítótereknek adjanak helyet, és rekonstruálnák a korábbi épületek is a Várban – mondta L. Simon László a Magyar Narancsnak. Szó van új könyvtárépületről és a Nemzeti Galéria is új épületet kapna.

Bár a Várkert Bazár kiállítóterei szerinte is csak megszorításokkal alkalmasak erre a célra, L. Simon László mégis úgy gondolja, hogy szükség van egy olyan profilú intézményre a fővárosban, ahol időszaki kiállításokat lehet rendezni, mert a rendes múzeumokban nincs ezekre elég hely. A Miniszterelnökség államtitkára a Magyar Narancsnak adott interjújában kifejtette a Vár rekonstrukciójával kapcsolatos terveket, és mint mondta, egy mintegy 10 év alatt megvalósítandó, legalább 100 milliárdba kerülő tervről van szó.

Elmondása szerint körülbelül 5,5 milliárdból akarják a teljesen elpusztult Főőrséget és a Lovardát rekonstruálni. Előbbi lehetne a palota turisztikai bejárata, illetve a vármúzeum egyik kijárata, de a főőrség épületében kaphatnának helyet a palota történetéhez kapcsolódó kiállítások is, valamint a szintén turisztikai célból a Várba telepített díszőrség központja lehetne itt.

A Lovarda szerepe még nem tisztázott, mert lovas bemutatókra nincs benne elég hely, de egy újabb kiállítótér létrejöhetne itt is. Ugyanígy nem tisztázott a volt Honvéd Főparancsnokság 900 millió forintból felújított épületének szerepe sem a koncepcióban.

L. Simon elmondta, a Nemzeti Galéria ki fog költözni, de a helyén ugyanúgy egy múzeum jönne létre, ahol a hauszmanni enteriőröket rekonstruálnák, és ez helyet adhatna protokolláris eseményeknek is. Az államtitkár azt mondta, "nem rossz ötlet", hogy a Nemzeti Galériának a Szent György téren építsenek új épületet.

Az Országos Széchenyi Könyvtárat szintén kitennék a palotából, a helyén helyreállítanák a díszlépcsőházat és kibontanák az udvarokat, valamint újabb kiállítótereket hoznának létre, ezeket a Budapesti Történeti Múzeum hasznosíthatná. Az OSZK-nak egy új, külön könyvtárépületet építenének valahol.

L. Simon azt mondta, az egész célja az, hogy amennyit lehet, visszaállítsanak a Hauszmann Alajos által tervezett XIX. századi palotaépületekből, illetve hogy a felszínre hozzák azt, amit lehet a palota középkori részeiből is. Hozzátette, nem idegen tőle az a gondolat sem, hogy a köztársasági elnök a palotába költözzön.

A Városligetben kialakítandó múzeumi negyedről azt mondta, "személy szerint szívesebben látnék néhány tervezett múzeumot üresen álló ingatlanokban vagy barnamezős beruházás keretében revitalizált területen, mint a Városliget zöldjében". Hozzátette, neki nem tetszik neki a Fotográfiai Múzeum és az Építészeti Múzeum épületterve sem.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?