Több nagyvárosban is azzal kísérleteznek, hogy lecseréljék a járdák anyagát, de nem térkőre, vagy aszfaltra mint ahogy az Magyarországon szokás, hanem teljesen más anyagokra, megoldásokra, melyekkel adott esetben energiát is lehet termelni például.
A világ városainak járdáit eddig döntő részben betonból vagy aszfaltból készítették el, mivel ezek az anyagok időtálló és olcsó megoldások. Csakhogy e járdák javítása nem feltétlenül olcsó és egyszerű, így egyre több városban különböző egyéb anyagokkal kísérleteznek – írja a Citylab. Az újfajta járdák ugyanakkor többfajta funkcióknak is eleget tehetnek: javítják a járhatóságot, megújuló energiát generálhatnak és növelhetik a közbiztonságot is (nem lehet például elesni egy feltúródott repedésben).
Minneapolisban például fűtött járdákkal kísérleteznek, melyek ugyanúgy betonból vannak, ám fűtéscsövek keringenek a járdában, így nincs szükség síkosságmentesítésre és az elcsúszás veszélye is kisebb. Egy brit vállalkozás mindeközben azt igyekszik elérni, hogy a gumielemekből elkészített járda az ott járók lépéseit kinetikus energiává alakítsa, mellyel lámpákhoz lehet az energiaellátást biztosítani.
Egy amerikai cég napelemes megoldásban gondolkodik, így a sötétben megvilágítódhat például a gyalogátkelő, vagy a közlekedési lámpát is lehet így működtetni adott esetben. Egy másik brit vállalat egy bizonyos anyagot permetez az úttestre, aminek segítségével eltárolják az UV-fényt, este, éjjel pedig kiengedik azt, így az úttest kékes színben látszik.
A legtöbb újfajta járda azonban az újrafelhasznált gumik különböző típusait elegyíti, ezek segítségével kényelmesebb a járás a járdán, és a fák gyökereit is jobban kímélik. Ugyanakkor az ilyen típusú gumipanelekkel egy komoly probléma van: úgy fest, hogy egyelőre egyáltalán nem hosszú élettartamúak. Van olyan amerikai város, ahol két év után le kellett cserélni a paneleket, pedig ezt csak 7-10 év után tervezték megtenni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.