Ingatlan Mester Nándor 2014. április. 28. 12:08

A jó családi ház titka: legyen elég pénz és idő

Családi házat jó anyagokból, jól felépíteni vagy építtetni csak az tud, akinek legalább két dolog a rendelkezésére áll: pénz és idő. Egyedül vagy cégnek kiadva is ez az igazság, ezt számtalan eset mutatja.

"Ne sajnálja az időt, milliókat spórolhat, ha jól felkészül" – mondta egyik ismerősömnek a minap egy kőműves brigád vezetője, amikor megtudta, hogy ismerősöm belevágna az építkezésbe. Ezt az egyszerű igazságot mi is elfogadhatjuk, hiszen egyértelmű: az álmodozástól a beköltözésig minden egyes állomást rögzíteni kell, időtávval ellátni és megtámasztani az előzetesen beszerzett információkkal. Ekkor tényleg kisebb lehet a végszámla.

Általában két út létezik:
1. előre megjelöljük, hogy mekkora keretünk van és abba úgymond bele kell férni – és ehhez igazítjuk az anyagokat, a technológiát, saját munkaerőnket is bevetjük
2. kivitelezővel dolgoztatunk, ekkor vagy szerkezetkész vagy kulcsrakész állapotig akarunk eljutni, aztán anyagi lehetőségeinknek megfelelően folytatjuk.

A tervezés -munkaszervezés-anyagkiválasztás-kivitelezés alapja (a pénzen kívül) tehát az idő. Adjunk magunknak elegendő időt arra, hogy tájékozódjunk. Segít ebben az internet és persze közvetlen környezetünkben is érdemes szabad szemmel is meggyőződni a kínálatról, legyen szó anyagokról vagy építési megoldásokról.

Okos tégla, okos otthon
Kezdetben a mosópor, majd a telefon lett magas iQ-val ellátott, ma már a lakás, a tégla és a tető sem buta. A gyártók az április elején tartott szakkiállításon is nagy teret szenteltek okos megoldásaiknak. Az árak ugyanakkor 20-30 százalékkal is meghaladják a hagyományos anyagokét. A választék viszont egyre nagyobb és a gyártás is tömegesebb lesz, úgyhogy két-három éven belül megfizethetővé válhat ez az okosság.

Minthogy évekre meghatározza életünket a végeredmény, ne elégedjünk meg azzal, ha valami olcsó. A minőség hosszú távon a legtöbb esetben kifizetődő. Vannak persze kivételek: divat a bontott téglából épített kerítés, esetleg melléképületet is felhúzhatunk ilyen anyagból, de a fő elem, vagyis a házunk kívánja az újat. A minőség a szigetelő anyagokra, a gépészetre és a kivitelezőre is vonatkozik. Kérjünk mindenütt referenciákat és vonjunk be szakértőket a megfelelő anyagok kiválasztásánál.

A dráguló építési és energiaköltségek miatt megint előtérbe kerülnek a többgenerációs házak. Két generáció kényelmes elhelyezéséhez legalább 140-150 m2 lakóteret adó épület szükséges, három családnak ehhez 60-80 négyzetméterrel több kell – mondta lapunknak a Táj-Kép Design Bt. vezető építész szakembere. Gyulai István szerint fontos, hogy az építész ismerje meg a család habitusát. Fontos még a tervezési program összeállítása, hogy mit szeretne a megrendelő, mert ha határozott elképzelése van, könnyebb az igényeket formába önteni, mintha állandóan változtatja azokat.

Családi ház építése a veresegyházi Ligetek lakóparkban
MTI / Koszticsák Szilárd

Lényeges szempont, hogy minden családtagnak legyen egy zuga, ahová el tud bújni, ha pihenni akar, vagy magányra vágyik, vagy netán feszültség van közöttük. Éppen ezért minden lakást külön bejárattal célszerű megtervezni, de fontos, hogy az egész, nagy családnak helyet adó közös tér felé összeköthetők legyenek. Fontos szempont még a rugalmasság kérdése is. Azaz a ház alakítható legyen, ha változás áll be, például ha gyerek születik, vagy ha megürül egy helyiség.

Sokakban felvetődik a kérdés: többgenerációs megoldásként új házat építsünk, vagy egy nagyméretű használt átalakításában gondolkodjunk. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai. Ha valaki saját álmát szeretné megvalósítani, akkor feltétlenül új házat építsen. Új házat építsen az is, aki például passzív házban gondolkodik, egy meglévő épületet sokkal nehezebb és időnként költségesebb átalakítani erre a célra. A használt ház is alkalmas lehet és általában olcsóbb megoldás, mint az új ház építése. Előnye még a meglévő épületnek, hogy az építtető jobban el tudja képzelni jövendőbeli otthonát és egyből beindul a fantáziája.

Ház nulla energiaigénnyel

A minap véget ért Construma kiállításon sokan mustrálgatták azt a mintaházat, amelyiknek közel nulla az energiafelhasználása. Falai jól hőszigeteltek, a hőszigetelő anyag farost, vályog és kender. Ezek előnye az, hogy teljesen újrahasznosíthatók. A jó hőszigetelés miatt a házat géppel kell szellőztetni, amit hőcserélővel oldottak meg, hogy az elhasznált meleg levegő felmelegítse a beszívott friss levegőt. A szellőzés, a fűtés és a világítás számítógéppel vezérelt, amit a látogatók is kipróbálhatnak. Az ablaküvegre olyan bevonatot vittek fel, amely villanyárammal fűti a lakást.

Ha mi csak a kulcsot akarjuk átvenni, akkor feltétlenül kössünk kiviteli szerződést, de előtte nézessük meg jogásszal. Nem érdemes több céget bevonni a különféle munkákra, jobb, ha egy kézbe adunk mindent: így jobban lealkudhatjuk az árat és könnyebben ellenőrizhetjük a fővállalkozót. Egy nagyobb méretű, új családi ház megfelelő szervezéssel 5-12 hónap alatt elkészül. Persze ez a feladat nagyságától és összetettségétől is függ. Felújításnál figyelembe kell venni a nem várt helyzeteket, a bontások, átalakítások közbeni nehézségeket is. Ezek hetekkel is késleltethetik a befejezést, mindezt a megbízási szerződésben tisztázni kell.

Meglévő épület átalakításánál számoljunk bizonyos előre nem látható plusz költségekkel, de ez minimálisra csökkenthető a jó tervezéssel és megelőző feltárásokkal (bontások, fúrások, anyagvizsgálatok). A kiválasztott anyagokkal kapcsolatban Vida Ferenc, a Lakásfelújítás 1 Kft. tulajdonosa kiemelte: az EU jelzés azt a minőséget jelzi minden anyagnál, amely megfelel az unió szabványrendszerének. Ezek minősége már elfogadható. Nagy a szórás azonban a termékek között, hiszen az építőipar több tízezer árucikkéről beszélünk. Az a lényeg, hogy találjuk meg a megfelelő ár-érték arányt. Nem kell mindenhol a legdrágább felületeket és anyagokat alkalmazni, van ahol a szokványos EU minőségű anyag beépítése – szakember által – megfelelő eredményt hoz.

Egy energetikai felújítás során az ablakcsere önmagában nem kifizetődő, kell hozzá a falak és a födémek hőszigetelése is. Legnagyobb a megtakarítás akkor, ha megújul a házakban a fűtési rendszer is. A fafűtésre átállás gazdaságos, viszont a pellet-fűtés és a hőszivattyú beruházásának a költsége csak hosszú távon térül meg.

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?