Megdöntötték a betonöntés rekordját Los Angelesben
Világrekordot jelentő ideig és mennyiségben öntötték egy huzamban a betont hétvégén egy Los Angeles-i felhőkarcoló talapzatának kialakításakor. A 73 emeletesre tervezett torony a tervek szerint a Mississippi folyótól nyugatra fekvő terület legmagasabb épülete lesz.
A 38 200 tonnát nyomó, több mint 16 ezer köbméternyi betont kétszáznál is több teherautó szállította az építkezés helyszínére, összesen 2120 oda-vissza úttal, 19 órányi folyamatos munkával, amelyet helyi idő szerint vasárnap délelőtt 11 óra 30 perckor fejeztek be – mondta Sean Rossall, a projekt szóvivője.
Az épület talapzata várhatóan két hét alatt szilárdul meg teljesen: ez idő alatt hideg vizet pumpálnak a betonba ágyazott csőrendszerbe, hogy elnyeljék a száradáskor felszabaduló hőt. A New Wilshire Grand toronyban 900, luxuskategóriájú hotelszoba, 37 200 négyzetméternyi iroda és boltok lesznek. A tervek szerint 2016 végére készül el és 2017 elején nyitják meg.
Az egymilliárd dollár összköltségű beruházás hátterében a Korean Airlines áll. A légitársaság tulajdonában volt a régi Wilshire Grand épület is, amelyet lebontottak, hogy helyet adjanak az új felhőkarcolónak.
A talapzat kialakításával járó maratoni munkát az egyhuzamban végzett, legnagyobb térfogatú anyagmennyiséggel dolgozó betonöntés világrekordjaként hagyta jóvá a Guinness-szerkesztőség képviselője. Az új rekord mindössze 153 köbméterrel haladja meg a korábbi csúcsot, amelyet a Los Angeles-i Venetian hotel és kaszinó építésekor állítottak fel. Utóbbi munkálatai 1999-ben fejeződtek be.
A New Grand Wilshire torony a tetejére álmodott csúccsal együtt 1100 láb (335 méter) magas lesz, és ezzel kiérdemli a Mississippi folyótól nyugatra fekvő terület legmagasabb épülete címet. Ezt most a 310 méteres U.S. Bank Tower birtokolja, amely az épülő felhőkarcolótól néhány háztömbnyire fekszik Los Angeles belvárosában.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.