Passzívházak, energiatakarékos házak, milyet építsünk?
Az energetikai szempontból korszerűtlen építmények egyre nehezebben értékesíthetők, emellett a jelenleg felhasznált energiaforrások gyorsan szűkülnek, így az épületek tervezése és építése során egyre fontosabb az üzemeltetési költségek leszorítása. Jönnek a nullafogyasztású, sőt, az energitermelő épületek.
Néhány éven belül megjelenhetnek a piacon a nulla energiafogyasztású, vagy a ma még elképzelhetetlennek tűnő energiatermelő épületek is. Nagy biztonsággal kijelenthető, hogy az energiaárak változásának következtében a korszerűtlen épületek fenntartása egyre nagyobb erőfeszítést igényel majd, így értékesíthetőségük még alacsony áron is nehézkes és időigényes lehet, keresetté válhatnak viszont a piacon a korszerű, alacsony üzemeltetési költségű épületek – írja a csaladihazam.hu építési szakportál. Szerencsés helyzet, amikor a gazdasági érdek egybeesik a környezettudatosság szempontjaival.
Egy hagyományos családi ház fajlagos fűtési energiaigénye 150 és 300 kWh/(m²év)-re tehető. Többnyire csekély hőszigetelésű határolószerkezetek, korszerűtlen fűtésrendszer jellemzik.
Energiatakarékos családi házaknak azokat az épületeket nevezzük, amelyek fajlagos fűtési energiaigénye 40 és 70 kWh/(m²év) közé esik. Az ilyen épület jó hőszigetelésű térelhatároló szerkezetekkel és a korszerű fűtésrendszerrel felszerelt.
A passzívház kiváló hőszigeteléssel rendelkezik, ezáltal hővesztesége csak töredéke egy hagyományos családi háznak, a fajlagos fűtési energiaigénye maximálisan 15,0 kWh/(m²év) lehet.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.