Ezentúl bárki szaunázhat Délegyházán, akinek a szauna kulcsán kívül van némi saját fája és egy csónakja, de legalább egy vízibiciklije. Szombaton avatták át a tóvidékéről ismert, Budapesttől 25 kilométerre fekvő település új közösségi szaunáját, mégpedig az Egyes tó közepén.
A tavi szauna a műfajra specializálódott cseh H3T Architekti munkája – Délegyháza így, mondhatni, egy kortárs építészeti különlegességgel is gazdagodott. A H3T a szaunákat közösségi térként értelmezi, amik a bennük zajló tevékenységgel értelmezik át a közegüket, jellemzően olyan helyszíneket, ahonnan a testi létezés, a szemlélődés mára kiszorult. Városi tereken, múzeumokban, hidakon és máshol elhelyezett szaunáik az emberi test felmutatásán túl építészetükben is tükröt tartanak a környezetük elé: radikálisan szembeállítják az építészet alapelemeit a modernizmus monumentalitásával és a wellness-építészet tökélyre fejlesztett jellegtelenségével egyaránt – írja a Home Garden építészeti és design portál. Tavaly a Műcsarnok bejáratánál pár napra már felállítottak egy közösségi szaunát, legújabb munkájuk azonban hosszú távon szolgálja majd a közjót.
További képekért kattintson!
A délegyházi szauna a falu központjában, a legkorábban kialakult Egyes tavon úszik egy ötször öt méteres platformon. A miniatűr épület archetipikus ház-formája egy gyerekrajz egyszerűségét idézi, léptékével kibillentve a szemlélőket és a használókat is megszokott nézőpontjaikból. A modellszerű megjelenést fokozza a szendvics szerkezetű falak egységes szürke szigetelő lakkozása és az ablakok önálló életet élő formái.
A belső térben a szauna mellett öltöző és a tetőtérben pihenő is található. A télen-nyáron használható közösségi épületet az önkormányzat a helyi civil szervezetekkel közösen gondozza. A látogatók ingyenesen vehetik igénybe a szaunát, akár jégen, akár vízen - idén tavasztól vízibiciklin - érkeznek, a kemence fűtéséhez szükséges fát mindenki maga hozza.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.