A családi házak két legnagyobb problémája a rossz szigetelés, valamint a nem megfelelően illeszkedő nyílászárók. A tíz évvel korábban bevett szokásnak tekinthető 50 milliméteres szigetelés helyett mára inkább a 250-300 milliméteres a gyakorlat, ennek használata már jelentős megtakarítást eredményez a fűtési költségekben, valamint érezhetően csökkenthető a hőveszteség. A Lakásfókusz blog összeszedte, mire érdemes figyelni az előkészületek során.
A régebbi, mára már elavultnak mondható szigetelést a fűtési számla vastagsága, és a saját komfortérzet miatt is megfontolandó vastagabbra cserélni. A tulajdonosok tisztában vannak azzal, hogy szigetelni szinte kötelező, azonban a felújításba kezdők kétharmada egyáltalán nem vesz igénybe építészt vagy tervezőt egy felmérés eredménye szerint – írja a Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog. Az esetek azon egyharmadában, amikor a tulajdonos építész vagy tervező segítségét kéri, a szakember szerepe elsősorban a kiviteli tervek elkészítésére és az engedélyeztetésre irányul, de az azokban meghatározott energiahatékonysági paramétereknek megfelelő építőanyagok és termék kiválasztásában már csak 10-ből 8 megrendelő kéri a szakember segítségét.
A családiház-tulajdonosok 54 százaléka energiamegtakarítás céljából újítja fel ingatlanát, de az építésszel terveztetők is elsősorban csak a kiviteli tervek elkészítését és az engedélyeztetésben való részvételt várják el a szakembertől, az anyagok beszerzésében való közreműködést már nem. Ennek eredménye pedig általában az, hogy az ingatlan megtervezett és kivitelezett energiahatékonysági teljesítménye jelentősen eltér egymástól, így a fűtésszámla továbbra sem vékonyodik a várt mértékben.
A családiház-felújítók 66 százaléka számára a szigetelőanyagok hőszigetelő képessége a legfontosabb szempont, ugyanakkor döntő hányaduk helytelenül vagy nem tudja, hogy mi a szigetelőanyagok legfontosabb tulajdonságainak jele, illetve hogy annak alacsony vagy magas értéke-e a kedvező. Ennek ellenére az esetek átlagosan 75 százalékában a szigetelőanyagokat a megrendelő, vagyis az ingatlan tulajdonosa saját maga vásárolja meg.
Ha megszületett az elhatározás, és belevágunk az otthonunk szigetelésébe, akkor a következőkre mindenképpen oda kell figyelni:
Hővezetési tényező (lambda - λD érték - W/m•K): a szigetelőanyag alapvető hőszigetelő tulajdonságát mutatja, azt, hogy milyen mértékben áramlik át a hő az adott anyagon, meghatározott idő alatt. Minél kisebb az érték, annál jobb a hőszigetelő képesség.
Hővezetési ellenállás (R-érték): egy adott szerkezet hővel szembeni ellenállását, tehát a szigetelőréteg hatékonyságát mutatja. Minél nagyobb az ellenállás értéke, annál jobb a hőszigetelés.
Hőátbocsátási tényező (U-érték - W/m2•K): egy adott szerkezet hőátbocsátó képességét mutatja. Minél kisebb ez az érték, annál jobb hőszigetelő tulajdonsággal rendelkezik a szerkezet.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.