2012. december. 18. 06:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. december. 17. 15:52 Ingatlan

Egy elfelejtett hangulatjavító: a télikert

Bár a télikert a lakások, házak egyik legvonzóbb pontja, leginkább a burjánzó növényzet, a kellemes védettség képzete miatt, mégis elég kevés a jól megépített télikert.

Nem kell tudnia mindent

A téli kert adott esetben ugyanolyan értékű „nyári' kert” is lehet, csak jól föl kell mérni a lehetőségeket, s azt, hogy pénztárcánk függvényében mit is várunk a – mondjuk inkább így – verandától. Az egyik jellemző probléma, hogy mindent nyújtani akarnak. Olyan teret, amely -20 és +35 fokban is teljes használati értékű, olyat, amely botanikus kertnek és party rendezésére egyaránt alkalmas; munkahelynek vagy akár műteremnek is kiváló. Pedig az üvegházakban használt ragasztott üveg biztonsági fóliája nem engedi át a növények fotoszintéziséhez szükséges fénysugarakat. Tehát egyáltalán nem biztos, hogy a tetőt teljes mértékben a drága üvegből kell készíteni.

Az angol "téli kertek" egy részéhez nálunk leginkább a régi verandák hasonlíthatók, amelyek méltatlanul kiszorultak az elmúlt évtizedek építési trendjéből. Ha meglévő házhoz, lakáshoz utólag akarunk télikertet építtetni, tömegével találjuk az interneten az ajánlatokat, általában horror árakon, gyakran a négyzetméterenkénti lakásköltségeknél drágábban – írja a Lakásfókusz lakossági ingatlanosblog. Ezek inkább üvegházak. Többségében olyan alumínium/műanyag konstrukciók, amelyek néha lehetnek magával ragadóan elegánsak, barátságosak, de általában csak odaragasztják egy-egy épülethez. Drágák, mert a hőszigetelés, a túlzott napfény/fölmelegedés, párásodás és társai elleni védelem az elvárt "vékony" kivitelezésben nagyon költséges.

A télikert, a veranda helyét gyakran eleve meghatározzák az épület adottságai, de bármelyik égtáj hasznosítható, csak éppen tudni kell, mi a cél. Az első pillantásra értéktelenebb északi veranda védi a lakást a hidegektől, szelektől. A fényt közvetetten, szórtan kapjuk, így nem melegszik túl; éppen ezért ez az egyik legolcsóbban megvalósítható megoldás, mert nem kellenek drága árnyékolók, szellőztető rendszerek; s nyáron a legjobb menedék lehet. Persze, ha télen növénytároláson kívül is használni akarjuk, fűteni kell, erre azonban akár egy kisebb kályha is alkalmas lehet, ahol elégethetjük az éves kerti fahulladékot.

Sok szempontból a legjobb a keleti, délkeleti fekvés. A hajnali lehűlés után a leggyorsabban melegszik fel, a reggeli napfény az egyik legkellemesebb. Nyáron nem hevül fel, mint a déli és nyugati fekvésűek. Hálószobához, konyhához, nappalihoz nagyszerűen kapcsolódhat. A növények nagyon szeretik, sok a fény, viszonylag kevés és egyszerű árnyékolás és szellőzés szükséges.

A legtöbben a déli fekvést preferálják, a sok napfény miatt, Igaz, hogy sok fűtést lehet vele megtakarítani, tavasztól őszig azonban sok árnyékolásra, szellőzésre, nyílászáróra, speciális üvegszerkezetre van szükség. A növények kiválasztásánál figyelni kell arra, hogy bírják az erős közvetlen napfényt. A nyugati fekvésnél is gond lehet a nyári felmelegedéssel, mert ott a napközben felmelegedett levegő estig tovább hevül.

Tudatos otthon
Hirdetés