Itt van Budapest lakatlan-térképe
Budapesten szinte lépten-myomon üres, jól láthatóan nem használt ingatlanokba, lakóterekbe botlik a közlekedő. Elindult egy kezdeményezés ezek számbavételére, illetve a későbbi újrahasznosítás előkészítésére. A Lakatlan interaktív térkép az üres budapesti ingatlanoklat veszi számba, helyezi el a térképen.
A közép-európai térség városainak poszt-szocialista, poszt-indusztriális, illetve válság-okozta átalakulása az ingatlanok nagyarányú megüresedésével járt. Az elhagyott városi terek jelenléte általában egy-egy környék leértékelődését is maga után vonja. Ezekről az épületekről és telkekről – részben a források szűkössége miatt – még senki sem készített átfogó leltárt, ám számuk láthatóan egyre növekszik. Eközben sokan keresnek áron alul bérelhető irodákat, alkotóműhelyeket, kereskedelmi és lakótereket ideiglenes használatra.
A lehetőségek és igények e találkozási pontján született meg a Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésében a Lakatlan közösségi térkép ötlete. A Lakatlan térkép eszköze és ösztönzője kíván lenni az üres városi ingatlanokról való gondolkodásnak, párbeszédnek és egy újfajta hasznosítás módjainak. A Lakatlan politikailag és kereskedelmileg független, nyitott hozzáférésű közösségi térkép, amelynek célja az üres városi ingatlanok leltárba vétele, kategorizálása, azok adatainak összegyűjtése és nyilvánossá tétele.
A térkép a problémára adható komplex megoldás egyik eleme, amelynek segítségével a városlakók összegyűjthetik a lakóhelyükön található üres ingatlanokat. Ezeket bárki egyszerűen és közvetlenül feltöltheti a térképre, különböző szempontok szerint kategorizálhatja és adatokat rendelhet hozzá. Az így létrejövő szabad hozzáférésű információk eszközt nyújthatnak és ösztönözhetik az olyan az ötletek a megszületését, cseréjét és megvalósulását, melyek az üres városi terek létére nyújtanak választ. A térkép formátum amellett, hogy könnyen használható és értelmezhető, láthatóvá és kézzelfoghatóvá teszi többek közt a probléma mértékét, az üres ingatlanok területi eloszlását és sokféleségét.
A közösség interaktív térkép célja
- A megüresedő ingatlanok sorsáról való gondolkodás és párbeszéd elindítása.
- Egy független, közösségi alapon létrejött tudástár létrehozása, mely átláthatóságot teremt és eszközül szolgálhat az üres ingatlanok újfajta hasznosításának módjaihoz.
- Olyan konstruktív, legálisan kivitelezhető ötletek létrejöttének, áramlásának és megvalósulásának elősegítése, melyek a kihasználatlan városi terek lehetséges használataira nyújtanak megoldást.
- A lakókörnyezetről való felelős, tudatos gondolkodás ösztönzése.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.