Budapest legmenőbb irodaháza épül a Nyugatinál. Az Eiffel-féle acélszerkezetek közé egészen különleges megoldások kerülnek.
Továbbra is gyors iramban halad az utóbbi évek egyik leglenyűgözőbb ingatlanfejlesztési projektje, a Horizon Development V. kerületi beruházása, az Eiffel Palace építése, amellyel az egykori Pesti Hírlap székháza elnyeri új formáját. A Bajcsy-Zsilinszky út és a Stollár Béla utca sarkán található épület újjáélesztésének folyamata 2011 novemberében indult el. Bontási munkálatai 2012 szeptemberében kezdődtek – a nagy múltú, egykor díszes homlokzatú, impozáns neobarokk palota várhatóan 2013 végére készül el. A tervek szerint a komplexum Magyarországon elsőként a LEED-tanúsítványt is szerez.
A Nyugati Pályaudvar térségének hangsúlyos sarkát képező, tekintélyes méretű ház külseje visszakapja 1893-as, eredeti megjelenését, belső terei, műszaki szerkezete, épületgépészeti rendszere azonban a legkorszerűbb elvek alapján épülnek meg. Az egyedülálló felújítási munkálatok már el is kezdődtek: a műemléki elemek, egyebek között a főudvar és a főlépcsőház öntöttvas szerkezetének finom kidolgozású darabjai restauráció céljából elszállításra kerültek.
Néhány hete újabb fontos állomásához érkezett a beruházás: rendhagyó módon, az álló homlokzat megtartása mellett megkezdődött az öt emeletnyi mélygarázs kiépítése. A különleges projekt speciális mélyépítő eljárás alkalmazását igényli. A végeredmény itt is lenyűgözőnek ígérkezik - az öt szint mélygarázs, valamint a felszín fölött elhelyezkedő 6 emelet kívülről látványként, az épületben tartózkodók számára pedig megtapasztalt élményként is magával ragadó lesz.
A Zrínyi nyomda lakott benne, luxushotellé akarták átépíteni |
A századfordulós pezsgésben ez volt az első nagyobb munkája a Giergl Kálmán-Korb Flóris építészpárosnak, akik később a Klotild-palotákat és a Zeneakadémiát is tervezték – írja az épületről az Urbanista blog. A megrendeléstől számítva egy év alatt készült el az épület, és ebben minden benne volt, a tervezés és a kivitelezés is. A háború után persze nem csak a ház külseje változott meg. Az egészet a Zrínyi-nyomda foglalta el, a privatizáció után pedig előbb olasz, majd kazah kézre került az épület. Luxus szállodát szerettek volna építeni ide, de terveiket elmosta a válság. Utána jött az iroda terve a jelenlegi fejlesztővel (Horizon Development), amelyen elsőre persze az szúrt szemet, hogy csinálnak egy merész, ugyanakkor az utca szintről nem zavaró, az eredeti kupolákat mégis jelző ráépítést. |
A készülőben lévő Eiffel Palace a nemzetközi tanácsadó céggel, a PricewaterhouseCoopers-szel kötött szerződés révén már egy felső kategóriás bérlőt is magáénak tudhat. A PwC 2014-től exkluzív irodaterületet bérel az épület közel háromnegyedében - a fennmaradó 4500 négyzetméter egyelőre további bérlőkre vár. Az Eiffel Palace-ban összesen 14 ezer négyzetmétert lehet majd bérbe adni, a földszinten, a duplaszintű portál mögött pedig egy étterem foglal majd helyet.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.