2012. október. 12. 15:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 12. 14:55 Ingatlan

Milyen buktatókkal járhat a lakáskiadás?

Nem veszélytelen bevételi forrás a lakáskiadás, veszíteni is lehet vele, nem is keveset. Milyen lakást, kinek és hogyan lehet, illetve érdemes kiadni?

Ki az ideális bérlő?
Milyen bérlőt kedvelnek a lakáskiadók? A tehetős külföldi üzletembert vagy egy hitelprobléma elől elmenekült családot? Ez nem igazán fontos kérdés, inkább lényeges, hogy minimum egyéves bérleti szerződést kössenek, és ne legyen gond a kéthavi kaucióval. Azt persze senki nem szereti, ha a lakás méretéhez képest túl sokan akarnak beköltözni a lakásba. Ez ugyanis azzal járhat, hogy keményen lepusztítják az ingatlant a bérleti szerződés végéig.

Az elmúlt időszakban megszaporodott a kiadó lakások száma. A tulajdonosok nem szeretnek befektetni a felújításba, mivel lassan térül meg a pénz, inkább jutányosabb áron próbálják meg kiadni az ingatlant – írja az ingatlanmagazin.com. Elhasznált lakásokból azonban sok van, s ezért nagyon sokáig állnak a piacon. Ez azzal is járt, hogy a necces állapotú lakások bérleti díja csökkent. A szedett-vedett bútorokkal berendezett, lelakott ingatlanokat még a mostani, nehéz gazdasági helyzetben sem egyszerű kiadni, még akkor sem, ha kifejezetten olcsón kínálják őket.

Az is egyre inkább nehezíti az ilyen lakások tulajdonosainak helyzetét, hogy a fiatalok – akik korábban a fő vásárlóerőt jelentették ebben a szegmensben, s jellemzően összeálltak akár 4-6-an is, hogy kivegyenek egy lakást – a gazdasági bizonytalanságok miatt most már ameddig csak lehet, igyekeznek inkább a szülői házban maradni.

Az újépítésű, modern bútorokkal berendezett lakások esetében mindezzel együtt is nagyobb a kereslet a kínálatnál. Az ár függ a lakás elhelyezkedésétől, állapotától, illetve attól, hogy bútorozott vagy bútorozatlan. Az árak jelenleg Budapesten 35-40 ezer forint táján indulnak, s szinte bármeddig emelkedhetnek.

Egy belső kerületi, kétszobás, bútorozott – hangsúlyozottan: újépítésű – lakás esetében 300 eurós havi díjért (ez most 87 ezer forintot jelent) 1 hónap alatt bérlőt lehet találni. Egy kisebb lakás, az olyannyira kedvelt garzon kategória persze olcsóbb: egy vadonatúj IX. kerületi épületben 30 négyzetméteres lakás bútorozatlanul is elmegy 225 eurós, azaz 65 ezres áron. Természetesen, ha a nappali mellett már van két hálószoba, akkor a díj is nagyobb. Ilyen esetekben a szintén újépítésű lakás bérleti díja 400 eurónál, 116 ezer forintnál indul. Ezek a lakások ilyen áron gyorsan elkelnek.

Ki az ideális bérlő?
Milyen bérlőt kedvelnek a lakáskiadók? A tehetős külföldi üzletembert vagy egy hitelprobléma elől elmenekült családot? Ez nem igazán fontos kérdés, inkább lényeges, hogy minimum egyéves bérleti szerződést kössenek, és ne legyen gond a kéthavi kaucióval. Azt persze senki nem szereti, ha a lakás méretéhez képest túl sokan akarnak beköltözni a lakásba. Ez ugyanis azzal járhat, hogy keményen lepusztítják az ingatlant a bérleti szerződés végéig.

Ezek mellett persze jelenleg is piacon vannak az 1000-2000 ezer eurós ingatlanok, melyekből ráadásul meglehetősen széles is a választék, tehát tényleg mindenféle ingatlan szerepel a kínálatban.

Sokszor szokott nehézséget okozni a rezsi fizetése, gyakran nem tudják a tulajdonosok, hogy mi a jobb: átírni vagy sem a közműveket. A szakember tanácsa szerint mindkét lehetőség előfordul, de mint lakáskezelő cég inkább azt favorizálják, ha a bérlők a tulajdonosnak, illetve az ő képviselőjének fizetnek. Ez megbízhatóbb megoldás, könnyebb ugyanis az ellenőrzés. Tehát a bérlők havonta fizetnek az óraállások alapján, a tulajdonos pedig a szolgáltatónak. A közüzemi órák átírását  a bérlő nevére azért érdemes megfontolni, mert ha nem fizet és eltűnik, vagy esetleg megpiszkálja az órát – ami a tapasztalatok alapján sajnos tényleg előfordul – akkor a következményeket neki kell viselnie.

A feketén történő lakáskiadás nagy kockázatot jelent, amit érdemes minden lakástulajdonosnak megfontolni, hiszen lényegében vadidegeneknek adjuk át a lakásunkat, és ha bármi probléma merül fel a bérlővel, illegális lakáskiadóként elég nehéz a hatóságokhoz fordulni.

A lakásukat kiadó tulajdonosoknak nem célszerűmereven  ragaszkodni az általuk kigondolt árhoz, mert ha akár 10 százalékot is engednek, gyorsabban ki tudják adni a lakást. Ez pedig még mindig több bevételt jelent, mint ha hónapokig üresen áll az ingatlan, miközben fizetni kell a közös költséget és a közüzemi díjakat.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.