Ősszel indul a penészszezon – hogyan védekezzünk?
A csapadékos időjárás beköszöntével megugrik a penész kialakulásának veszélye a lakásban, ami azért (is) veszélyes, mert komoly egészségügyi kockázattal jár.
Amennyiben a penész már megkapaszkodott, a fél négyzetméternél kisebb foltok esetében egy olyan keveréket használhatunk az eltávolítására, amely 3 százalékban szalicilsavat, 97 százalékban pedig 70 százalékos alkoholt tartalmaz. Ezzel háromszor egymás után bekenjük a foltot, egy-egy kenés között fél órát várva, majd pedig festékboltokban kapható spiritusszal ledörzsöljük. A penészes tapétát, faelemeket vagy gipszkarton lapokat cserélni kell. Az ecet nem alkalmas a tisztításra, sőt, bizonyos esetekben akár még táptalajként is szolgálhat a penész számára.
Az ősszel együtt indul a penészszezon is, az időjárás változása miatt csökken a szellőztetések száma, és a nedves levegő könnyen megreked a lakás valamelyik részében – írja a Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog. Ez pedig a lehető legkedvezőbb a penészgomba szaporodásának. Tovább ronthatja a penészhelyzetet, ha valaki hűvös, nyirkos időben a fűtésen spórol. A kis megtakarítás később nagyon sokba kerülhet. Amint a penész nagyobb felületen megkapaszkodott, komoly egészségügyi kockázatot jelent ugyanis: bronchitisz, orrfolyás, begyulladt nyálkahártyák, fáradékonyság és fejfájás lehetnek a tünetek. Szélsőséges esetben egy penésszel szennyezett helyiség allergiás rohamot is kiválthat.
A penész általában olyan hideg felületeken tud megtelepedni, amelyeken lecsapódott a nedvesség. Ehhez az is bőven elég, ha a felület felett huzamosabb ideig 70-80 százalékos a páratartalom. A penészgombák nem túl válogatósak: 15 és 30 Celsius fok között remekül érzik magukat, de még a 60-80 fokot is képesek túlélni. Leginkább azokon a helyeken tudnak szaporodni, ahol semmi légmozgás nincs: szekrények, függönyök mögött, illetve az úgynevezett hőhidak belső oldalán. Ilyen lehet egy rossz szigetelt sarok vagy vékony fal, amely a kinti hideg hatására áthűl, és a szoba meleg levegőjéből kicsapódik rá a nedvesség.
A penész megjelenése korántsem csak régi épületekben jelent veszélyt: akár egy újépítésű lakást is úgy megtámadhat, hogy a lakóknak szinte menekülniük kell. A legjobb ellenszer a megfelelő szellőztetés, gyakorlatilag nullára csökkentheti a bepenészedés kockázatát.
A megfelelő szellőztetés napi 3-4 alkalmat jelent átlagosan, a lakószoba esetében be lehet állítani egy átlagos rendszerességet, általában az eseti lefekvés előtt és a reggeli kelés után. A páratartalom ugyanis ilyenkor különösen magas. Ugyanakkor a fürdőszoba vagy a konyha esetében a használattól függően intenzív alkalmi szellőztetés szükséges, fürdés vagy főzés után. A szellőztetés időtartama hideg száraz téli idő esetén 5 perc körül is elegendő már, melegebb időben negyed órát sszánjunk rá.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.