2012. augusztus. 22. 18:26 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 22. 18:24 Ingatlan

Kétszázmillióval támogatja Paks a lakóépületek korszerűsítését

A paksi önkormányzat az eredeti pályázati keretet megemelve 200 millió forintot fordít az idén panel- és hagyományos technológiával készült épületek felújításának támogatására. Ötszázötven lakás energiatakarékos korszerűsítése valósul meg a városi forrás felhasználásával – közölte Hajdú János fideszes polgármester.

A panellakások esetében 100, a hagyományos épületeknél 30 millió forintot biztosított támogatásként idei költségvetésében a városvezetés nyílászárócserére, utólagos hő- és vízszigetelésre, fűtéskorszerűsítésre. Az önkormányzat a beruházások költségeinek legfeljebb 50 százalékát támogatja, ami több megvalósítandó cél esetén lakásonként legfeljebb 600 ezer forint jelenthet.

Hajdú János azt mondta, két nap után le kellett zárni a pályázatot, mert a hagyományos technológiával készült épületek esetében beérkezett igény háromszorosa volt annak az összegnek, amelyet a képviselő-testület korábban erre a célra jóváhagyott, a panelépületeknél pedig hozzávetőleg megegyezett a tervezett pénzügyi kerettel.

A városvezetés rendkívüli képviselő-testületi ülésen módosította költségvetési rendeletét, és a felhalmozási céltartalékból biztosítja azt a több mint 73 millió forintot, amely lehetővé teszi a két nap alatt beérkezett pályázatok benyújtóinak, hogy a helyi támogatáshoz hozzájussanak, és a beruházásokat mielőbb megkezdjék.

Közel háromszáz hagyományos technológiájú és kétszázötven panelszerkezetű otthon újulhat meg. Pakson körülbelül 8000 háztartás van, ebből 2800 lakás a lakótelepen. Mostanáig a lakótelepi lakások több mint hatvan százalékát támogatta az önkormányzat, az ideikkel együtt ez az arány meghaladja a hetven százalékot. A város polgármestere jelezte: a pályázatok kötelező mellékletét képező árajánlatok mutatják, hogy többségükben helyi vállalkozások fogják végezni a felújítást.

A panelházak felújításának elősegítését az önkormányzat 2002 óta kiemelten kezeli, alkalmazkodva a mindenkori állami pályázati rendszerhez. A hagyományos szerkezetű, illetve a panelprogramból kimaradt lakások korszerűsítésének támogatásáról először 2006-ban döntött a városvezetés. Az elmúlt tíz évben több mint egymilliárddal forintot fordított az önkormányzat erre a célra, ennek köszönhetően a lakosság számára közel 800 millió forintnyi állami támogatás lehívása vált lehetővé.

A paksi lakótelepi lakások értékmegőrzését nemcsak ezzel, hanem a környezet komfortosításával is elősegíti a városvezetés. A lakótelepi tömbbelsők felújítása 2009-ben kezdődött, 2012-ben már a harmadik átépített tömbbelső adták át. Az elmúlt három évben 410 millió forintot fordított az önkormányzat erre a célra - közölte Hajdú János polgármester.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. április. 11. 19:00

„A verseim nem én vagyok: az vagyok én, amit itt irok” – máig sokkolóan hat József Attila kevésbé ismert arca

Évtizedekig elzárva tartották a nagyközönség elől, majd amikor szóba került a nyilvánosságra hozatala, mind az irodalmárok, mind a pszichológusok tiltakozni kezdtek ellene. Nemcsak azért, mert a szocialista erkölcsbe ütközött, hanem attól is tartottak, hogy a megjelentetése lejáratná a pszichoanalízis módszerét, valamint összetörné az olvasókban élő, kultikus József Attila-képet. A Szabad-ötletek jegyzékének idei újrakiadása és a József Attila pszichoanalízisét feldolgozó, ezen a héten mozikba kerülő új film, a Reménytelenül egyaránt a közönség nem szűnő érdeklődését mutatja a téma iránt. A ma 120 éves József Attiláról, a költőről és a magánemberről, továbbá a Szabad-ötletek jegyzékének publikálását övező vitákról kérdeztük az első kiadást tető alá hozó Tverdota György irodalomtörténészt, a József Attila Társaság elnökét, az életmű egyik legavatottabb ismerőjét.