Egyre népszerűbb az előre fizetős áram- és gázóra
Látványosan nő a hazai háztartásokban telepített, előre fizetős áram- és gázórák száma, de a berendezések nem hozzák teljes egészében a várt eredményt. Ezeket az eszközöket a védendő fogyasztóknak az egyetemes szolgáltatóik kötelesek ingyen felszerelni, a többiek viszont fizetnek érte.
Bár az Elmű-Émász hálózati vesztesége a 2010-es 16 százalékról tavaly 9 százalékra esett a műszaki intézkedések nyomán, de ezen belül még mindig milliárdos tétel az áramlopás. Tízmilliárdos az E.ON áram- és a gázlopásból származó vesztesége is, nagyjából ugyanannyi, mint az előző években. A veszteségnek körülbelül a tizedét teszi ki a gáz szabálytalan vételezése. Az EDF Démásznál 2007 óta még nő is a szabálytalan vételezések száma, tavaly kétezer esetről készült jegyzőkönyv. A Főgáz éves hálózati veszteségének a felét teszi ki a gázlopás, évi 1,5–1,8 milliárd forint értékben. A GDF Sueznél viszont az elmúlt években csökkent a mérési veszteség.
Az országban már mintegy 50 ezer háztartásban működik előre fizetős árammérő, és bő 4 ezerben ugyanilyen gázóra. Az ilyen órát használó fogyasztó csak annyi áramot vagy gázt használ el, amennyinek az árát már rendezte, így nem nőnek a szolgáltatóval szemben fennálló tartozásai. Igaz, az ilyen ügyfél hátránynak élheti meg, hogy megszűnik az „előlegbe” történő vételezés lehetősége – írja a Világgazdaság.
Az Elmű-Émász csoport ellátási területén mintegy 12 ezer ilyen eszköz működik, e szám az év végére 18–20 ezerre nő, és élénk az érdeklődés a piaci alapon történő felszerelés iránt is. Az E.Onnál 33,4 ezer ilyen óra van, ebből csak 60-at használnak nem védett fogyasztók, akiket a májusban indult akciójával nyert meg a társaság. Az EDF Démásznál 5,7 ezer előre fizetős árammérő van üzemben, e cég területén nem jellemző, hogy valaki pénzért igényelne ilyet.
Piaci alapon főleg kkv-k, ipari felhasználók, újabban pedig ingatlant bérbe adók vállalják a mérő megvásárlásának és felszerelésének költségét, hogy megszabaduljanak a bérlővel való számlavitáktól vagy a hátrahagyott, rendezetlen számláktól. Sokan a nyaralójukba is szívesen szereltetnek ilyen eszközt. A piacon kapható, 4–5-féle előre fizetős árammérő 10–25 ezer forintba kerül (a háromfázisú 35 ezerbe), vagyis kétszer-háromszor drágábbak a hagyományosnál. A telepítésük típustól függően további 6–10 ezer forint, és az üzemeltetésük is többe kerül.
A gázmérők még többe, 40–50 ezer forintba kerülnek, a hagyományos mérők legalább háromszorosába, ezért ez a piacuk is lassabban bővül. A Főgáznál július 31-ig közel 1,4 ezret szereltek fel, a GDF Sueznél 2,8 ezret, de piaci alapon egyik cég sem kínálja a magas ára és a költséges üzemeltetés miatt. Az E.On csak a nyár végétől indítja a 4 ezer óra telepítését. A Tigázt egyelőre nem értük el, de úgy tudjuk, ez a társaság is az előkészületeknél tart.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.