Éledezik a kereskedelmi ingatlanok piaca
A kereskedelmi ingatlanbefektetési piac meglehetősen rugalmasnak bizonyult az év második három hónapjában, 29,2 milliárd euró értékű befektetéssel, ami 7,9 százalékos növekedés az első negyedévhez képest. A piac fő mozgatórugói a külföldi befektetők voltak, 48,3 százalékos aktivitásnövekedéssel az első negyedévhez képest, így piaci részesedésük a tavalyi 36 százalékról 48 százalékra emelkedett.
A piac aktivitása a tavalyi év ugyanezen időszakához viszonyítva 0,6 százalékkal 124,6 milliárd euróra növekedett. Ez az azt megelőző 5 év átlagához képest 19,4 százalékos visszaesés – idázi a retail.hu a Cushman & Wakefield tanulmányát.
“A piaci aktivitás a második negyedévben a vártnál jóval jelentősebb volt, de az euró övezet hitelválsága beárnyékolta a piacot – mondta Michael Rhydderch, a Cushman & Wakefield EMEA régiójának befektetési üzletágvezetője. "Még a korábban kitartó befektetők is visszaléptek az ügyletektől és kivárnak, de egyértelmű, hogy ez a válság túllép a szuverén hitelválságon és az aktivitást a bankszektor zűrössége is befolyásolja, a gazdasági bizonytalanságról és a foglalkoztatottságról nem is beszélve.”
A közelmúltban az irodapiac teljesített a legjobban, ahol az idei év második negyedévében 19,8 százalékos növekedést mértek az első negyedévben mért 16,5 milliárd euróhoz képest. Az ipari ingatlanpiac aktivitása 21 százalékkal növekedett, ami az ipari ingatlanpiac részesedését 8,5 százalékra emelte. Ez azonban egy gyenge első negyedév folytatása volt, hiszen a volumen továbbra is 14 százalékkal az 5 éves átlag alatt maradt.
A kiskereskedelmi piac aktivitása a növekvő óvatosság, valamint a nagyobb ingatlanok finanszírozási hiányának áldozata lett. A kiskereskedelmi volumen összességében 5,9 százalékkal csökkent, így a szektor piaci részesedése 19,9 százalék volt ebben a negyedévben, a tavalyi év első negyedévben mért 40 százalékhoz képest. A szektor jelenleg elég messze áll a megszokott piaci képtől, Németországban, Franciaországban és Svédországban például sikeres az üzletág, míg az Egyesült Királyságban, Oroszországban, Dániában és Svájcban az irodapiac áll vezető helyen.
Összességében a befektetések nagy részét továbbra is a főbb piacok vonzzák, azon belül is az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország adta az aktivitás 60 százalékát az év első felében, mely kis visszaesést jelent a 2011. ugyanezen időszakában mért 62 százalékhoz képest. A 3 fő piac 12,3 százalékos volumennövekedésről számolhat be, mely leginkább Franciaország jelentős növekedésének köszönhető. Az időszak legnagyobb nyertesei az északi államok voltak, piaci részesedésük 18 százalékra emelkedett így 2008. óta először megelőzve Németországot. A másik oldalon Kelet- Európa is jelentős növekedést tapasztalt és a piacnak csaknem egy 7 százalékos szeletét tudhatja magáénak, természetesen Oroszország támogatásával.
A harmadik negyedév várhatóan csendes lesz a piacon, mind a szabadságolások, mind a hitelválság miatt, de a negyedik negyedév tartogathat még fellendülést a tranzakciók tekintetében az évre, mely során az összbefektetés a 112 milliárd eurót is elérheti, mely azonban szintén11 százalékos visszaesés 2011-hez képest.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.