Az építőanyag gyártók azt tapasztalják, hogy az építkezők szeretnék gyorsítani a homlokzati szigetelések elkészítését és egyszerűbb eljárásokat, új anyagokat keresnek, miközben szeretnék csökkenteni a szükséges anyagok mennyiségét. Erre jelent kiváló megoldást a Knauf Insulation új, elsősorban homlokzatok hőszigetelési rendszereihez és lefelé hűlő födémekhez ajánlott ásványgyapot terméke.
A táblákat már megjelenésük alapján is megkülönböztethetjük az eddig ismertektől. Felületüket fehéres színű, szilikát alapú gyári bevonat (kéreg) borítja, amely a felhasználási területtől függően csak egyik vagy mindkét oldalukra is kerülhet.
Alkalmazásuk jelentős előnyökkel jár:
- gyors beépíthetőség
- jelentősen rövidebb ragasztási és vakolási idő
- könnyű kezelhetőség
- kisebb porképződés, kellemes fogás
Kevesebb ragasztó- és vakolóanyagra van szükség a táblák felülete tömöttebb, ez megkönnyíti a kivitelezők munkavégzését. Az ásványgyapot általánosan jellemző, hogy nagyon jó a páraáteresztő képessége, így a bevonat ellenére sem növeli a külső fal páradiffúziós ellenállását. Egyoldali bevonatú táblát célszerű kifelé fordítva beépíteni, mivel a tömött, zárt felület miatt kisebb mennyiségű vakolóanyagra (bevonatra) lesz szükség.
Kétoldali bevonatú termékre kérgesítés nélkül felhordható a ragasztó, ezzel a hagyományos táblákhoz képest egy munkafázis elhagyható. Vakolóanyagból természetesen előzővel megegyezően itt is kevesebb szükséges. Süllyesztett dübel továbbra is alkalmazható lesz, így a hagyományos anyagokhoz viszonyítva a hőszigetelési tulajdonságok nem változnak.
Lefelé hűlő födémek hőszigetelési munkáihoz is felhasználható az új termék. A bevonatnak köszönhető előnye, hogy akár látszó felületként is esztétikusan alkalmazható, de akár vakolattal is ellátható..
Hamarosan élképzett (fózolt) változat is rendelhető lesz. Ez még esztétikusabb megjelenést nyújt, emellett jobban elrejti a fogadófelület egyenetlenségeit, mint a hagyományos táblák. Mindkét alkalmazási területről elmondható, hogy kevesebb munkafázisban végezhető el a szigetelőanyagok beépítése, így csökken a munkaerő szükséglet, gyorsabb a kivitelezés. (X)
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.