Budapesten és a nagyvárosokban többnyire panelt, vagy legfejlebb kisebb téglalakást, vidéken akár közepes méretű családi házat is vehetünk már 15 millió forintért. Jön a május végi körképünk.
Statisztikailag ez az árkategória elenyészőnek tűnik az összes tranzakció között, hiszen az eladásoknak mindössze az 1,5-2,5 százaléka esik bele. Kétharmada téglalakás, egy harmada ház. Ez az értékhatár azonban fontos lehet manapság, amikor jóval nagyobb saját erő kell bármiféle lakás megvásárlásához, mint néhány éve. Úgyhogy arra számítunk, hogy akik korábban 20-30 milliós kategóriára vágytak, azoknak egy jelentős része lejjebb adja igényeit, s emiatt a 15 milliós ársáv kereslete megugorhat.
Kiszemeltünk két budapesti kerületet, egy budait és egy pestit. Arra voltunk kíváncsiak, hogy mi fér bele a 14,5-15,5 milliós ártartományba. Új és felújított lakásokat is néztünk, persze sok volt a kínálatban a panel.
Óbudán és Békásmegyeren zömmel 2-3 szobás, 55-65 négyzetméteres panelekkel találkoztunk. Békáson, a központi utcáiban, nem messze a piactól viszont volt néhány 2+2 fél szobás, 75-82 négyzetméteres otthon, némelyik elég jó állapotban, hiszen nemrégiben estek át egy nagyobb felújításon.
Óbuda belső körzeteiben polgári lakások is eladók nagy nappalival és belmagassággal. Itt azonban elkél a felújítás, különösen a gépészetet kell átnézni, mielőtt megvennénk. Jó vételnek tűnnek a 3-4 emeletes, még a 40-es években épült házakban (Kórház utcai piac közelében) kínált 1-2 szobás, 55-60 négyzetméteres lakások is, itt főleg az egyedi fűtés lehet vonzó.
A másik kedvencünk a nyolcadik kerület volt. Ennyi pénzért 1-1,5 szobás garzont is kaphatunk, de akár egy 105 négyzetméteres társasházi lakás is a miénk lehet a nagykörúthoz közeli utcában. Régi-új fegyvert dobott be néhány eladó, úgy kínálja lakását, hogy az „nagyon közel van a Corvin negyedhez vagy a Corvin Sétányhoz”. Ezek jobbára 50-60 négyzetméteres, néhány éve felújított (inkább csak kifestett) otthonok 3-6 emeletes társasházakban.
Ugyancsak ebben a kerületben figyeltünk fel arra, hogy az úgynevezett Palotanegyed megjelent a hirdetésekben. Ebben a körzetben 70-80 négyzetméteres 2-3 szobás, javarészt felújítandó lakást lehet vásárolni 15 millió forintért. Sok olyan társasház is bekerülhet a látóterünkbe, amelyik kívülről elég lerobbantnak tűnik, mert a közösségnek nincs elegendő pénze a külső tatarozásra, de többről tudni lehet, hogy teljesen új a tető, kicserélték a lifteket és néhol még a gépészet egy részét is.
Ennyi pénzért már házat is lehet vásárolni vidéken – mondta Rutai Gábor, a Duna House (DH) vezető elemzője, aki az értékesítési adatok alapján azt mondta: ennyiért például a 9. kerületi Balázs Béla úti újlakásprogramokban keltek el 40 m2-es lakások a közelmúltban, vagy 70 m2-es, közel 100 éves polgári téglalakások is gazdát cseréltek. Beszélt a 11. kerületről is, hiszen például 50-60 éves házakban is vásároltak 40-50 m2-es, kiváló minőségű ingatlanokat is.
Pécsett 50-60 éve épült, 100 m2, vagy akár ennél is nagyobb házat kapni, de vettek ennyiért Érden 80 m2-es, tavaly épült házat is. Nagyon vegyes a kép, házak esetében sok múlik az elhelyezkedésen, ami az árat befolyásolja – fűzte hozzá a DH szakértője.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.