Felejtsék el az osztrák hegyvidéki házakat vagy a dél-francia villákat! Törökországra esküsznek a bennfentesek, hamarosan megnyílhat ugyanis a külföldiek előtt a török ingatlanpiac, egyre több szakértő szerint egy darabig még beszállási pont van.
A török ingatlanpiacot idén egy új törvény tartja lázban. Az eddigi szabályozás a reciprocitás elvén alapult, azaz egy külföldi akkor vehetett ingatlant, ha az anyaországa szintén engedélyezte, hogy ott törökök ingatlant vásároljanak. Azonban az új szabályozásoknak köszönhetően ez most megváltozik és a külföldi befektetők előtt is megnyílhat a közel-keleti térség egyik feltörekvő piaca – véli Lokietek Eszter az OTP Alapkezelő részvényelemzője.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/cf315797-8418-4297-a077-f2c1df21f3b1.jpg)
A hvg.hu-nak nyilatkozó szakértő utalt rá, hogy az új tervezet 89-re bővíti az engedélyezett országok listáját, többek között olyan orosz, kuvaiti, katari és szaúdi magánbefektetők előtt nyitva meg a kaput, akik eddig nem, vagy csak igen nagy nehézségek árán juthattak ingatlanhoz. Több ingatlancég – főleg a déli régióban és a tengerparti városokban – ehhez gyorsan alkalmazkodva, már arab nyelvű weboldallal és reklámokkal várja az új ügyfeleket – fűzte hozzá.
Az OTP szakértője szerint a másik két törvény is jól mutatja, hogy a kormány az urbanizációs folyamatok elősegítésére törekszik. Az egyik, az eddig erdőként besorolt, ún. 2B-s földek eladását és beépítését teszi lehetővé, az első fázisban mintegy 316 ezer hektárral növelve a beépítésre alkalmas földterületeket. A másik pedig a társasházi törvény módosításával próbálja megkönnyíteni, hogy gyakorlatilag lakhatatlan lakóházakat végre lebontsanak vagy átépítsenek. Az utóbbi javaslat a kormány számára politikailag is kulcsfontosságú lehet, hiszen egy erősebb földrengés tragikus következményei minden bizonnyal a kormány népszerűségén is csorbát ejtenének.
A vezető nyugati ingatlanfejlesztők illetve ingatlanbefektetési cégek közül sokan már évek óta jelen vannak az országban. Lakóparkokat és hoteleket építenek, illetve ilyen projektekbe szállnak be tőkéstársként vagy szakmai partnerként. Legutóbb a világ legnagyobb ingatlangurujának számító amerikai Donald Trump áprilisban adta át saját hatalmas bevásárlóközpontját Isztambulban, de holland és német tulajdonú vállalatok is nyitottak már plazákat az ország több pontján.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/1a262b24-41a5-4a41-a439-8eb8ff33e2a3.jpg)
„A török gazdaság még mindig jó ütemben fejlődik, miközben gyorsan növekszik a fiatalok aránya, s ez hosszú távú keresletgerjesztő hatást eredményez. Erre alapozva például az üzleti ingatlanok piaca is dinamikus, egymás után adják át a bevásárlóközpontokat és irodaházakat” – erősítette meg információinkat az elemző.
A pozitív fejlemények ellenére azonban leszögezte: „Nem állíthatjuk, hogy érdemes most azonnal minden pénzünket török ingatlanfejlesztő cégekbe fektetni, mivel az elmúlt évek beruházási hullámának és a romló fogyasztói hangulatnak köszönhetően a lakáspiac túlkapacitásokkal küzd, és rövidtávon lassulás elé néz. Ugyanakkor hosszútávon az új törvények által is támogatott urbanizációs folyamatok, a továbbra is alacsony jelzáloghitel penetráció és a török lakosság sokat emlegetett kedvező demográfiai szerkezete biztosítják, hogy ez a szektor a következő évtizedekben stabil növekedés elé nézzen.”.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)