Budapesten megint van fantázia – állítja a magyar ingatlanpiacon ismét fontos lépésre készülő HB Reavis. A luxemburgi központú, Közép-Európára összpontosító ingatlanfejlesztő először irodaházat akar építeni, de üzletközpont is a tervei között van.
Egy 20-25 ezer négyzetméteres irodaházzal lép piacra hamarosan a HB Reavis. Ez feltehetően a Váci úton vagy környékén lesz, több nagyobb bérlőjelölttel tárgyalnak – vázolta a hvg.hu-nak a megjelenés első lépését Radnóty Zoltán ügyvezető igazgató.
Az öt térségi országban működő társaság közvetlenül a válság előtt már próbálkozott nálunk és felmérte a lehetséges fejlesztési területeket, de - bár stratégiai megfontolásokból mindvégig fenntartotta budapesti irodáját is - szerencséjére nem vágott bele egyetlen beruházásba sem, így nem is kell elszenvednie hatalmas veszteségeket, mint sok más versenytársnak.
Az ügyvezető azonban gyorsan leszögezte: óvatosságukat megőrizték, túl gyorsan és túl sokat nem akarnak bevállalni, de néhány év alatt, több ütemben mintegy 200 ezer négyzetméternyi beruházást szeretnének elvégezni az irodai és kiskereskedelmi területen. „Nekünk már megéri beszállni, hiszen eléggé nyomott árakon lehet vásárolni manapság” – utalt arra, hogy miért látnak fantáziát az egyébként pangó piacban. Piaci forrásokból a hvg.hu úgy értesült, hogy a bedőlt projekteknél az eredeti árhoz képest akár 35-50 százalékával olcsóbban is lehet ingatlant vagy projektet venni attól függően, hogy mennyire van előkészítve.
Telket vesznek vagy projektet? Erre nem adott egyértelmű választ, viszont azt mondta, hogy ezt is azt is néznek, van belőlük a belvárosban és a Váci úton is jó néhány. Az a lényeg, hogy az előkészítettség foka magas legyen, vagyis tiszta legyen a helyzet, ne kelljen engedélyekkel bajlódni és legyen meg a szabályozási terv.
Kiket tud elcsábítani saját irodaházába a HB Reavis? Radnóty szerint a célcsoportba azok a bérlők tartozhatnak, akik a 90-es években épült, mára elavult belvárosi irodaházakban működnek, átalakulás előtt állnak vagy egyszerre nagyobb területet akarnak lekötni hosszabb időre, általában öt évre.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.