Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. szeptember. 07. 14:09

Tippek és trükkök a zéró energiás házhoz

A műemlékek helyreállítása, átalakítása és felújítása hozzávetőlegesen 30-40 százalékkal kerül többe, mint egy új...

A műemlékek helyreállítása, átalakítása és felújítása hozzávetőlegesen 30-40 százalékkal kerül többe, mint egy új épület építése. Jelenleg az elrettentő szabályrendszer és engedélyezési gyakorlat mellett semmi nem motiválja a beruházót, hogy műemlékfejlesztésbe kezdjen - Magyarországon. De mi van külföldön, például Nagy-Britanniában?

Green Press
Green Press

Érdekes példa az az 1840-es évekből származó viktoriánus épület, amelyet Birmingham belvárosi részén alakítottak át. Most már úgynevezett karbon semleges, zéró energiás lakóingatlanként üzemel (legalább annyi energiát termel, mint amennyit elhasznál). A John Christophers brit építész tervei nyomán átalakított épület 2010-ben - mint építészeti kiválóság - elnyerte a "RIBA award for architectural excellence" díjat. Az épület a lakóingatlanok fenntarthatóságát 6-os skálán értékelő "Code for Sustainable Homes" rendszerben a legmagasabb szintet képviseli.

Green Press
Green Press

A szomszédos épületek miatt a tervezőnek nem volt nagy "mozgástere", így a bővítésnél a kézenfekvő megoldást választotta: az új épületrészt integrálta a meglévő épülettestbe; a homlokzati síkból kinyúló tömeget faburkolattal látta el. S hogy az újat a régivel összhangba hozza, az alsó homlokzati részen is fára cserélte a vöröstégla burkolatot. 

Green Press

A tetőszerkezet és a falak szigetelőképessége jelentősen - 20-szor - jobb, mint a környező épületeké, a légtömörség is kiváló. Az épületben - akár csak a passzívházakban - hővisszanyerős szellőztetőrendszer működik. Az ablakok háromszoros üvegezésűek, 12-szer jobb hőszigetelők, mint a régiek. A nyílászárók gondos méretezésével a szolár nyereség biztosított.

Green Press

A helyiségekbe kizárólag energiatakarékos elektromos berendezés és világítás került. Fotovoltaikus panelek szolgáltatják a szükséges elektromos áramot, a megtermelt áramtöbbletet az országos hálózatba exportálják. A melegvíz-ellátáshoz is a Nap hőjét aknázzák ki. A téli hónapokban fatüzelésű kályhával fűtenek, igaz, a fűtési energiaigény elenyészően alacsony.

(készült a Green Press blog cikke nyomán)

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.