Az Arthur király kerekasztalát kutató régészek egy "köralakú formára" bukkantak a stirlingi King's Knot alatt.
Az Arthur király kerekasztalát kutató régészek egy "köralakú formára" bukkantak a stirlingi King's Knot alatt. A geometriai jelenség eredete nem tisztázott, de sokan máris a történelem leghíresebb asztalát látják benne - írta a Múlt-Kor régészeti szakportál.
A Stirling Castle kertjében található King's Knot több évszázada védi féltve őrzött titkát. Habár a Knot jelenlegi formájában csak az 1620-as évektől létezik, a lapos domb sokkal idősebb lehet, s egyes szerzők általában Arthur király idejéhez és legendájához kötik.
A Glasgow Egyetem, valamint a Stirling Local History Society (SHLS) és a Stirling Field and Archaeological Society által május-június folyamán végzett kutatás során a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a látható domb alatt egy kerek forma húzódik.
„A felfedezés szerint a jelenlegi dombot egy korábban keletkezett formára építették, ami új megvilágításba helyezi Arthur király kerekasztalának legendáját, s azt jelzi, hogy az a közelben lehetett” – mondta el John Harrison, az SHLS történésze.
Több évszázada keringenek a rejtélyes geometriai formákról szóló történetek; az egyik nem kevesebbet állít, mint hogy Arthur itt ült össze a kerekasztal lovagjaival. 1375-ben John Barbour skót költő azt írta, hogy a kerekasztal Stirling Castle-től délre található, majd egy évszázaddal később William of Worcester már úgy fogalmaz, hogy „Arthur király Stirling Castle-nél tartja a gyűlést”.
A királyi kertben a 17. században kezdődtek meg az építkezések, maga a domb – I. Károly jóvoltából – ekkor nyerte el végleges formáját. A King's Knot első írásos feljegyzése 1767-ből származik, amikor legelőként adták bérbe a területet. A helyiek ugyan rendre „csésze és csészealjként” utaltak a dombra, de a nyolcvanas években készített légi felvételek három koncentrikus kört azonosítottak King’s Knot-nál, ami azt sugallta, hogy alatta lennie kell valaminek.
A Historic Scotland és a Stirling City Heritage Trust által finanszírozott geofizikai kutatás a domb déli oldalán újabb köröket azonosított, de újabb építészeti elemek is napvilágra kerültek, például egy modern csatorna a kert északi felén. „Természetesen nem állíthatjuk teljes bizonyossággal, hogy itt járt Arthur király, de a Knot-ot körülvevő struktúrák segíthetnek megmagyarázni az évszázadok során lábra kapott hiedelmeket” – nyilatkozta Harrison.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.