A válsággal és az annak nyomán jelentősen visszaeső kiskereskedelmi forgalommal párhuzamosan csökkent a kereskedelmi...
A válsággal és az annak nyomán jelentősen visszaeső kiskereskedelmi forgalommal párhuzamosan csökkent a kereskedelmi ingatlan-fejlesztési, így a plázaépítési kedv is, ezért a tervezett, év végéig tartó plázaépítési moratórium várhatóan nem rázza meg a fejlesztőket, a jövőre megszülető új szabályozás azonban nagy mértékben átalakíthatja a beruházások irányát.
Idén a Blaha Lujza téri Europeum bevásárlóközpont készült el. Szintén az idén nyit a volt tőzsde épületében a Váci 1 nevű üzletház, a Duna parti CET, illetve a kettes metró végállomásánál a KÖKI. A tervek szerint 2012-ben nyitja meg kapuit egyebek között a Hegyvidék Központ és az Andrássy úton a tervek szerint egy 5 milliárdból kialakított három emeletes bevásárló komplexum is.
Előkészületben van a Westend-2. (a fejlesztő a TriGranit) és az Etele City Center (Futureal), mindkettő jól halad, de nyilván számolniuk kell a korlátozásokkal. Feltehetően engedményekre szorulnak, akár a plazák méretét, akár területi kiterjedtségét nézzük.
Szakértők szerint a klasszikus, 30-50 ezer négyzetméteres plazáknak leáldozott, sokkal több lehet az egyszintes, nyitott parkolós üzletközpont, az úgynevezett strip mall. Ebből már több tucat van országszerte, de még elfér néhány egyes közepes és kisebb városban. Olcsóbb a fejlesztése és az üzemeltetése és rugalmasabban lehet bővíteni vagy átalakítani.
Az LMP-s javaslat szerint az új szabályozás megszületéséig százezer lakos feletti településeken 800, a kisebbekben pedig a 400 négyzetméter feletti új kereskedelmi létesítmények engedélyének kiadását függesztenék fel - mondta Szabó Rebeka, az egyik előterjesztő, hozzátéve, hogy reményeik szerint az építési moratóriumot csak az év végéig kell fenntartani.
Magyarországon összesen 61 bevásárlóközpont működik, közülük Budapesten 30, Dél-Magyarországon 7, Kelet-Magyarországon 11, Nyugat-Magyarországon pedig 12. Az ingatlanfejlesztők úgy vélik, hogy a zöldmezős bevásárlóközpontok ideje lejárt, legfeljebb az ország keleti felén férne el még néhány. Egyre inkább az egyedi jelleg kell a sikerességhez, illetve a bevásárlás mellett szórakozást is kell kínálni a betérőknek.
Éled a kerslet, de csak lassan
A Colliers International budapesti irodája által készített elemzés idénre már 3-5 százalékos kereslet-bővülést jelez, főként a nem élelmiszer típusú szegmensekben. Az szja csökkentés minden bizonnyal itt is kifejti pozitív hatásait, ezért a kereskedők belekezdhetnek az óvatos terjeszkedésbe is. Ennek azonban nem szab gátat az év végéig tartó esetleges moratórium sem, hiszen a fejlesztések úgyis később kezdődnek.
Hardy Ilona, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának piackutatási vezetője ugyancsak korábban azt mondta, hogy a bizonytalan piaci körülmények miatt nehéz előre jelezni a 2011 után átadásra kerülő területek mennyiségét. Ezt jelentősen befolyásolja majd a gazdasági javulás mértéke, valamint a befektetők és az alapok kockázatvállalási készsége Európában.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.