A Budapesti Svéd Nagykövetség a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség, valamint hét svéd vállalat - az ún.
A Budapesti Svéd Nagykövetség a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség, valamint hét svéd vállalat - az ún. Green Sweden Program keretén belül - „Fenntarthatóság svéd szemmel” címmel tartott konferenciát arról, hogy mit tehet egy város, a vállalatok, illetve az egyének a fenntartható fejlődésért, a környezetért.
Cecilia Johansson, a Svéd Innovációs Hivatal (VINNOVA) vezetője Stockholm ipari kikötőjének teljes megújítási tervét mutatta be. Az ipari körzetet zöld elvek alapján újítják fel. A tervek szerint 2030-ra az energiaellátásból teljes egészében kiküszöbölik a fosszillis energiákat. Mind a közlekedésben, mind az infrastruktúrában környezetbarát megoldásokat alkalmaznak. 236 hektáron 30 ezer új munkahelyet, 10 ezer lakást építenek, és 600 ezer négyzetméter kereskedelmi egységet telepítenek. A munkát tavaly kezdték és 2025-re fejezik be.
Cecilia Johansson szerint Svédország legfontosabb üzenete az, hogy zöldnek lenni nem drágább, mint a korábbi gazdálkodási gyakorlat, ugyanakkor a zöld környezetben mindenki sokkal jobban érzi magát.
Tervek a kikötő újjáépítéséről:
A programsorozat következő állomása ősszel az első magyarországi ökojátszótér átadása lesz a Margitszigeten, melynek során a Program résztevői együttműködnek a fővárossal, a Green City Tanáccsal, valamint a Környezeti Nevelési Egyesülettel. Így ez lesz az első olyan játszótér Magyarországon, melyet környezeti oktatási/nevelési célokra is lehet majd használni és „Green City” elvek alapján épül.
A Program harmadik eleme egy környezeti nevelést segítő információs kampány lesz, melynek során a Környezeti Nevelési Egyesület ad szakmai iránymutatást.
A Green Sweden Program további partnerei a Kinnarps, a Metropol, a Skanska, valamint a SAAB svéd vállalatok.
A svéd állam olyannyira komolyan veszi a zöld gondolkodásra való nevelést, hogy a konferencia valamennyi résztvevőjének egy napelemes mobiltelefontöltőt, egy újrahasznosított papírból készült tollat, valamint adott ajándékba.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.