Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. május. 30. 07:00

Hogyan előzzük meg a lakásbetöréseket?

Magyarországon évente mintegy húszezer lakást, lakóházat törnek fel. A legtöbb bűnügy a fővárosban történik.

Magyarországon évente mintegy húszezer lakást, lakóházat törnek fel. A legtöbb bűnügy a fővárosban történik. Budapesten egy-egy belvárosi kerületben évente 250-300 lakásbetörést jelentenek a rendőrségnek.

A lakásbetöréseket általában a nappali és késő délutáni órákban követik el, amikor a tulajdonosok nem tartózkodnak otthon. De előfordul az éjszakai elkövetés is, kihasználva a tulajdonosok tartós távollétét. A betöréses lopások elsődleges célpontjai azok az ingatlanok, amelyeket tulajdonosai semmilyen biztonsági eszközzel nem védenek.

hvg.hu

Az eltulajdonított tárgyak jellemzően a készpénz, arany ékszer, valamint az értékesebb műszaki berendezések. A betöréses lopásoknál megállapítható, hogy legjellemzőbbek a lakás-, üzlet-, és irodabetörések. Vidéken egyre gyakoribb az éjjeli órákban elkövetett kisbolti rablás: cigarettákat, italokat, élelmiszereket lopnak nagy tételben.

Az elkövetés módszere többnyire ajtóbefeszítés, de előfordul a zárfeszítés is. Kevesebb a henger zártörés, zárfúrás, zárhúzás, álkulcsos nyitás, valamint a roncsolás mentes változatok, például a zárfésűs, illetve az ütögetős módszer.

A hengerzártörés a leghamarabb eredményt hozó betörési módszerek egyike: rendszerint tíz másodperc alatt letörhető egy betét. Nagyon halk is, az egyszerű réz cilinder egy tompa reccsenés közepette elválik egykor volt másik felétől. E ponttól a zár egy egyszerű lapos csavarhúzó segítségével nyitható.

A betörők nem nagyon szeretnek fúrót használni, hacsak nincs korlátlan idejük, vagy nem dolgozhatnak zavartalanul. Egy hétvégi ház zárain kényelmesen dolgozhatnak órákig, de egy forgalmas lépcsőházban ezt pár perc alatt kell megoldaniuk, mielőtt valakit zavarni kezd a zaj.

Megelőzés

Az ajtóbefeszítés ellen hatékony lehet a hevederzár, amennyiben az megfelelően van kialakítva, lehetőleg falba záródik, és a jó minőségű a zárszerkezete.

A nyílászárók gyenge pontja az ajtólap, ajtótok, pánt, zárszerkezet, melyek - ha gyenge anyagból készültek - nem tudnak ellenállni, feszítésnek, berúgásnak, kiemelésnek. Megoldások ajtó lap esetén: acéllemezzel, vasalattal történő megerősítés burkolás, vagy belül 6-8 mm vastag fémrács szerkezet kialakítás.

Az ablakok tekintetében elmondható, hogy a földszinti ablakon legyen lehetőleg falba rögzített fémrács, esetleg üvegfelületen törésvédelmi fólia.

Az elsődleges mechanikai védelem mellett fontos valamilyen elektromos jelzőrendszer megléte. A legjobb, ha az eszköz azonna jelet küld a távfelügyeleti központba, ahonnan megindul az emberi beavatkozás. Harmadikként az érték és kockázat arányos lakásbiztosítást kell kiemelni.

Tudatos otthon
Hirdetés